GÜNDEM

DSİ artan boğulma vakalarının ardından uyardı

DSİ, son dönemde özellikle Şanlıurfa’da sulama kanalı ve göletlerde boğulmalarda yaşanan artışların ardından uyarıda bulunarak, “Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesi tehlikeli ve yasaktır” paylaşımında bulundu.

 

Devlet Su İşleri (DSİ), havaların ısınmasıyla baraj, gölet, sulama kanalı gibi su depolama ve iletim tesislerine serinlemek ve yüzmek için girenlere karşı uyarıda bulunarak, bu yerlere girilmesinin ölümcül neticeler doğurduğunu kaydetti.

Yazılı açıklama yapan DSİ, baraj ve gölet gibi depolama tesislerinde su derinliğinin ani olarak değişim gösterebildiğini, bunun da boğulma riskini artırdığına dikkati çekti. Kurumun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Baraj ve gölet gibi tesislerimizde depolanan suyun sıcaklığı düşük olduğundan ani kramp riski yükselmekte ve vücut ısısının düşmesine bağlı olarak hipotermi olasılığı ortaya çıkmaktadır. Tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna göre düşük olması da riskleri arttırmaktadır.

Sulama kanalları da benzer tehlikeler barındırmakla birlikte kendine has riskler de taşımaktadır. Sulama kanalları trapez kesitli yani ‘v’ harfine benzer şekilde yan duvarları eğimli olarak inşa edilmişlerdir. Dolayısıyla bu kanala giren bir kimse kanaldan çıkmakta zorlanacaktır. Üstelik kanalın yan duvarları yosunlanma sebebiyle kaygan olduğundan bu güçlük daha da artacaktır. Diğer taraftan sulama kanallarına bırakılan suyun akış hızı yüksek olduğundan, kuvvetli akıntıyla profesyonel yüzücü olunsa bile baş etmek mümkün olmayacaktır.

Tüm bu sebeplerle baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanalları yüzmek ve serinlemek için son derece uygunsuz ve tehlikeli tesisler olup bu tesislere herhangi bir maksatla girilmesi kesinlikle yasaktır.

DSİ Genel Müdürlüğü, uyarı levhaları ve tel örgü uygulamaları ile söz konusu tesislere girilmemesi yönünde fiziki tedbirler almakla birlikte, bu tip girişimlere şahit olan vatandaşlarımızın da gerekli uyarılarda bulunması, sonuç alınamaması durumunda konunun güvenlik güçlerine iletilmesi hayati önem taşımaktadır“.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu