3. SAYFAASAYİŞ

Elif Bereket’e çarpan sürücü ağır cezalık değilmiş

Şanlıurfa’da Elif Bereket’e çarpıp ölümüne neden olduğu iddiasıyla 9 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan araç sürücüsü Ali Badıllı, görülen duruşmasında ailenin talep ettiği ağır ceza mahkemesine gönderilmesine ihtiyaç duyulmadı.

Karaköprü Mahallesi’nde 26 Ocak günü lise öğrencisi Elif Bereket, kardeşi Yaşar ile birlikte dershaneden çıkıp evlerine gitmek için yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada hızla gelen iki otomobilden birisi, Elif Bereket’e çarptı, kardeşi Yaşar ise kıl payı kurtuldu. 67,5 metre sürüklenen Elif Bereket, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Güvenlik kamerasına yansıyan kazanın ardından kaçan sürücü Ali Badıllı, olaydan iki gün sonra polis ekiplerince gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ali Badıllı’nın otomobili ise Alibaba Mahallesi’nde boş arazide üzerine battaniye örtülü halde bulundu.

Hakkında 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Ali Badıllı, 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşmasına tutuklu olduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma, mahkemenin talebi doğrultusunda Adli Tıp Kurumu (ATK) Trafik İhtisas Dairesinden gelen raporun okunmasıyla başladı. Raporda sürücünün ilk geçiş hakkını yayaya vermeyerek kazaya yol açtığına yer verilerek, sanığın asli kusurlu olduğu belirtildi. Sürücünün aracı kaza anında 106 kilometre hızla kullandığına yer verilen raporda, Elif Bereket’in ise çarpmanın etkisiyle 67,5 metre uzağa sürüklendiğine işaret edildi. Raporda, maktul Elif Bereket’in ise yolun karşısına geçerken araçları kontrol etmeyerek kendi can güvenliğini de tehlikeye attığı gerekçesiyle alt düzeyde tali kusurlu bulunduğuna yer verildi. Bunun üzerine taraflar rapora itiraz etti. Sanık Ali Badıllı, önceki savunmalarını tekrar ederek beraat talebinde bulundu. Sanık avukatı Ahmet Badıllı, raporda eksikliklerin bulunduğunu iddia ederek, güzergahta trafik güvenliğinin yeterince sağlanamadığını, maktulün de bireysel güvenlik yükümlülüğünü yeterince yerine getirmediğini iddia etti.

Maktulün yakınlarının avukatı Sultan Parmaksız Açıkyol ise kazaya ilişkin raporda maktulün aleyhine olan hususlara itiraz ederek, dosyaya eklenen uzman bilirkişi raporunun dikkate alınmasını, ek rapor hazırlanmasını talep etti. Esasa ilişkin mütalaasını okuyan savcı, delil ve raporlar doğrultusunda sanığın taksirle ölüme neden olma suçunu işlediğini, maktulün ise alt düzeyde tali kusurlu bulunduğunu belirterek, bu hususların dikkate alınarak sanığın yargılanmasını isteyip, dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine ihtiyaç bulunmadığını belirtti. Maktulün yakınlarının avukatları, savcının esasa ilişkin mütalaasına itiraz ederek savunma yapmak için ek süre istedi. Mahkeme, tarafların rapora ilişkin itirazlarını reddedip, savunma için maktul avukatlarına ek süre vererek duruşmayı 23 Haziran 2021’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu