Erdoğan, ‘100 bin konut Projesi’ için konuştu

Tanıtım töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 Bin Sosyal Konut Kampanyasına öncülük eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile finansmanına destek veren Hazine ve Maliye Bakanlığını tebrik ederek, “Böylece 17 yıldır sürdürdüğümüz şehircilik hamlesine yeni bir altın halka daha eklemiş oluyoruz” dedi.

Yakın tarihte Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve sosyal krizlerin, diğer alanlarla beraber şehirler üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç şüphesiz bu menfi etkilerin başında çarpık kentleşme geliyor. Bizim 17 yıldır ortadan kaldırmaya çalıştığımız çarpık kentleşme sorunu, 1950’lerden itibaren başlayan, çoğu ekonomik sebepli, düzensiz göçlerin sonuçlarından bir tanesidir” şeklinde konuştu.
 


 

ERDOĞAN: MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılacak konutların 1-1,5 içerisinde teslim edileceğini belirttiği konuşmasında, "Bugüne kadar 857 bin konut inşa ettik. Aynı zamanda 24 bin derslikli okullar, 40 bin yatak kapasiteli hastaneler, kamu kurumlarımızın hizmet binaları, stadyumlar, çok sayıda sosyal ve kültürel tesis TOKİ tarafından ülkemize kazandırıldı. 96 millet bahçesi de yine TOKİ tarafından inşa ediliyor. Bugünkü tanıtım töreniyle 2020 programımız kapsamında ülkemizin 81 vilayetinde 100 bin konutun daha inşa sürecini başlatıyoruz. İnşallah yılbaşı itibariyle temeli attıktan sonra azami 1 ile 1,5 yıl içinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz. Hedefimiz bundan sapma olmaması ve vatandaşlarımızın zemin artı iki, zemin artı üç, zemin artı dört olmak üzere bu binalara yerleşmeleri. Bunu sağlamak suretiyle hem depreme dayanıklı hem de görünümü itibariyle gerçekten kadim tarihimizdeki mahalle kültürünü yeniden hakim kılmanın adımlarını atmış olacağız" ifadelerine yer verdi. 
 

'TÜRKİYE’YE, SAĞLAM, DEPREME DAYANIKLI BİR ŞEHİRLEŞME MODELİ KAZANDIRDIK'

Son günlerde ardı ardına yaşanan depremlerin, güçlü şehir altyapısı ve kaliteli konutun önemini tekrar hatırlattığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye, geçmişin ihmallerini de telafi edecek şekilde, sağlam, güvenilir, depreme dayanıklı bir şehirleşme modeli kazandırdık. Dünyaya örnek olan bu modeli geliştirerek devam ettireceğiz. Bunun için, her açıdan güvenli evleri, ekonomik gücü yerinde insanlarımız yanında, 82 milyonun her bir ferdi için de hayata geçirmekte kararlıyız. Vatandaşlarımızı, aileleriyle huzur içinde, mahalle kültürünü teneffüs ederek, insanlık onuruna uygun bir ortamda yaşayabilecekleri konutlara kavuşturmak için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz.  Bugün başlattığımız 100 bin sosyal konut projemiz de, işte bu hedefimiz doğrultusunda atılmış değerli bir adımdır.”

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu