GÜNDEM

EYT düzenlemesi ile kimler emekli olacak ?

EYT mağdurları için çalışmalar sürerken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş EYT çıkınca hemen emekli olacak şanslı grubu açıkladı.

Milyonlarca çalışanın kaderini etkileyecek olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası hakkında gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediliyor.

EYT kapsamı kadara prim gün şartı ve kademeli emeklilik soruları da kamuoyu tarafından yakından takip edilirken konu hakkında Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş’tan da bir açıklama geldi.

KARAKAŞ: KADIN EYT’LİLER ERKEKLERE GÖRE AVANTAJLI DURUMDA

Karakaş yaptığı açıklamasında, “Tüm EYT’li gruplar içerisinde yani sigortalı, memur, Bağkur’lu en avantajlı en şanslı grup kadınlar olacak. Gerçekten kadın EYT’liler erkeklere göre avantajlı durumdalar. Neden? Diyelim ki EYT yasası Aralık’ta meclise geldi Ocak ya da Şubat ayında maaşlar ödenmeye başladı.

Bu durumda kadınlar için 20 yıllık sigortalılık süresi dolmuş olacak. Bağkur’lu kadınlar yine erkeklere göre 5 yıllık bir avantaja sahipler. Memur ve kamu görevlisi kadınlar için de yine bu şart var. Kadınlarda 20 sene erkeklerde ise 25 sene şart var. Kadınlar 20 yılı doldurmuş olacaklar. Erkekler ise beklemek zorunda kalacaklar. Kadınlar için beklemek gibi bir durum yok. Prim açısından da kadınlar erkeklere göre çok daha avantajlı bir konumda bulunuyorlar.

SSK’lı kadınların Bağkur’lu ve Emekli Sandığı üyesi olan kadınlara göre burada daha avantajlı bir duruma sahipler. SSK’lı kadınlar 5 bin prim günü erkekler ise 7 bin günü doldurmak zorundalar” diyerek kadınların 1. grupta yer aldığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu