GÜNDEM

Fırat Nehri’ne siyanür karıştığı iddialarına şirketten yanıt

Erzincan İliç’teki altın madeninin siyanür borularından birisinin kırıldığı ve 20 ton civarında siyanürün Fırat Nehri'ne karıştığı iddialarına madeni işleten şirketten 5 gün sonra yanıt geldi.

Sahipleri Amerikalı ve Kanadalı olan Anagold Madencilik, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan; Çöpler Altın Madeni’nde 21 Haziran günü yaşanan sızıntıyı kabul etti. Bugün açıklama yapan şirket; 20 ton siyanür iddiasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, “sadece 8 kg” dedi.

Şirket açıklamasında, 21 Haziran gecesi seyreltilmiş siyanür içeren bir döküntünün meydana geldiği  ve döküntünün hızlı bir şekilde temizlenerek olayın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirildiği ifade edildiği öne sürüldü.

Şirketin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“21 Haziran 2022 günü maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon dökün­tüsü meydana gelmiştir. Döküntü hızlı bir şekilde temizlenmiş ve bu olay derhal T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bildirilmiştir.

Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg’dır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri’ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır.

Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle işlem yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyo­nun, mevzuata uygun olup olmadığının teyit edilmesi için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar tarafından ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık tarafından incelenip onaylanmaktadır. Onaylanmış 2. Kapasite Artışı ÇED’i, madenin mevcut alanından yaklaşık 60 hektar bir genişleme­ye izin vermektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu