URFA YEREL HABERLER

GES ilk kez çatılarda uygulandı

Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, güneşi en fazla alan kentlerden biri olan Şanlıurfa'da GES projelerinin sayısını her geçen gün artırarak önemli ölçüde tasarruf elde ediyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN BİRİ OLAN GES (GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ) PROJELERİ İLE ENERJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK VE TASARRUF ELDE ETMEK İÇİN ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ŞEHRİN BİRÇOK NOKTASINDA YENİ YATIRIMLAR YAPILARAK GÜNEŞİ EN FAZLA ALAN KENTLERDEN BİRİ OLAN ŞANLIURFA’DA GES PROJELERİ ÇOĞALIYOR.

İLK ETAPTA FAALİYETE SUNULAN GES PROJELERİNDEN OLAN ŞANLIURFA MERKEZ İÇME SUYU ARITMA TESİSİNDE ÇALIŞIR DURUMDA OLAN 14 DÖNÜMÜ KAPSAYAN GES SİSTEMİ YILDA TOPLAM 1.150.000 KWH ÜRETİM SAĞLANIYOR.

ŞUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, YİNE ARITMA TESİSLERİN ÇATI KISMINA 16 DÖNÜMÜ KAPSAYACAK ŞEKİLDE 968 KWP GES SİSTEMİ KURDU. ÇATILARA KURULAN GES PROJESİ İLE ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK ORTADAN KALDIRILARAK KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETEN BİR TESİS OLARAK HİZMETLERİNİ SÜRDÜRECEK.

968 KWP GÜCÜNDEKİ TESİSTE ÇİFT YÖNLÜ ÜRETİM YAPABİLEN BİFACİAL FOTOVOLTAİK PANEL KULLANILARAK YAKLAŞIK YÜZDE 10’A KADAR DAHA FAZLA ÜRETİM YAPMAYI PLANLAN TESİS YILLIK 1.900.000 KWH ENERJİ ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR.

YILLIK 650 HANENİN ENERJİ İHTİYACINA TEKABÜL ENERJİ ÜRETİMİ PLANLANDI. TESİSTE AYLIK OLARAK GÜNCEL ENERJİ MALİYETLERİ İLE ORTALAMA 450 BİN LİRA TUTARINDA ENERJİ ÜRETİMİ YAPILACAK.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu