SAĞLIK

Gıda Mühendisleri Odası ambalajlı su konusunda uyardı

Gıda Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği yaptığı açıklamada, uzun süre pet şişelerde kalan ya da güneşe maruz kalan ambalajlı suların insan sağlığı için zararına dikkat çekti.

Gıda Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Berat Melik, uzun süre pet şişelerde kalan ya da güneşe maruz kalan ambalajlı suların insan sağlığını nasıl tehdit ettiğine dair bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, 14-15 Mart tarihlerinde yağan aşırı yağış nedeniyle Urfa’da meydana gelen sel felaketlerine değinen Melik, 16-17 Mart itibariyle ilimiz merkezinde içme ve kullanma suyunun kesildiğini hatırlattı. Bu süreçte yetkililerin bir planlamalarının olmadğını savunan oda temsilcisi, “Özellikle yağış riskine karşı yetersiz çalışma ve önlem alınmaması durumu halkın su hakkının kullanılması konusunda da ortaya çıkmıştır” dedi.

Sel baskınları ve sonraki zaman zarfında insanların ambalajlı su kullanım talebinin artıp birçok hanede alışkanlık haline geldiğini ileri süren Melik, “Bu sebeple market ve su temin noktalarının depolarına sığmayan su stokları; kaldırımlar, açık alan ve üstü açık ek depolara yığılmaya başladığı görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Kentte faaliyet gösteren su satış ve depolama yapan yerlerinin çoğunun Sağlık Bakanlığının çıkarmış olduğu “AMBALAJLI SU SATIŞ YERLERİ İLE AMBALAJLI SU NAKİL ARAÇLARININ TABİ OLACAĞI USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ” hükümlerine uygun bir şekilde depolama, satış ve nakliye yöntemleri ile tüketiciye ulaştırmadıklarını belirten oda il temsilcisi Melik, sahada da yetersiz denetim yapıldığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu