GÜNDEM

Göbeklitepe’de Kültür Etkinliği düzenlenecek

Göbeklitepe’nin Avrupa Megalitik Kültür Rotası'na dahil edilmesi münasebetiyle Göbeklitepe Ören Yeri’nde birtakım etkinlikler yapılacak.

‘Tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe, ; şubat ayında Avrupa Megalitik Kültür Rotası’na dahil edilmişti. Bu münasebetle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş, Şanlıurfa Müzesi ve Haliliye Belediyesi’nin destekleriyle Göbeklitepe Ören Yeri’nde bir dizi etkinlikler yapılacak.

Etkinlikler kapsamında ‘megalitik rota’ kavramı ve bu kültürün katmanları farklı yaş gruplarına tanıtılacak.

22 Nisan Cuma günü Göbeklitepe’de sabah saatlerinde ‘Çocuklara İçin Megalitik Yaşam Deneyimi’ gerçekleştirilecek. İlkokul  öğrencilerine neolitik çağ insanın yaşam pratikleri içerisinde çömlek hazırlama, taş oyma, yiyecek depolama, alet imalatı gibi uygulamalı etkinlikler ; yaptırılacak olup çocukların megalitik kültür ve yaşamla tanışmaları sağlanacak.

Öğleden sonra ise Göbeklitepe Amfi’de ‘Megalitik Kültür Günü Paneli’ düzenlenecek. Panelde alanda uzmanlar ve akademisyenler tarafından, megalitik kültür ve onun bölgedeki varlığı, ; megalitik rota ve genel olarak AB kültür rotaları hakkında açık oturum yapılacak. Panele Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu’nun yanı sıra birçok uzman katılacak.

Avrupa Megalitik Kültür Rotası, Danimarka, İngiltere, Almanya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç’ten müzeler, jeoparklar, ; bilim adamları ve turizm uzmanları için megalitik kültürün olağanüstü öneminin altını çizmek için ; bir platform olarak 2004 yılında oluşturuldu. Rota, Avrupa megalitik anıtlarının turizm değerini yeniden keşfetmek, ; tanıtmak ve bu şekilde ortak kültürel mirasın bir parçası olarak koruma faaliyetlerini geliştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’den Göbeklitepe’nin bu rotaya katılması ile Avrupa Megalitik Kültür Rotası gelişecek, ; Şanlıurfa’ya Avrupa’dan yeni ziyaretçilerin gelmesi sağlanacak ve bölge turizmine katkıda bulunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu