SAĞLIK

Gülüm: Çağın en önemli hastalığı erken teşhis önemli

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, koronavirüs salgını gölgesinde kalan kanserin çağın en önemli hastalığı olduğunu belirtti.

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü‘nde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, ; milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenleniyorr.

Dünyada her yıl milyonlara yakın can kaybı ile sonuçlanan kansere karşı ; farkındalık oluşturmak amacıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyorr.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, dünyayı saran koronavirüs salgını gündeminin gölgesinde kalan kanser, çağın en önemli hastalığı olmaya devam ettiğine vurgu yaparak erken teşhisin önemli olduğunu belirtti.

Kanser eskiden amansız ya da çaresiz hastalık olarak bilindiğini ifade eden Gülüm, ; “Artık bu hastalığın tedavi edilebildiği, ; en önemlisi de önlenebilir olduğu yönünde toplumda ciddi bir farkındalık oluştuu. Ancak bu henüz yeterli değil, gidilecek çok yolumuz varr.

Özellikle Pandemide bu noktada bir gerileme yaşadık. Erken teşhis, ; tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI MERKEZLERİMİZE BEKLİYORUZ”

Gülüm, “Vatandaşlarımızı kanserden korunmaları ve kendilerine uygun taramaları yaptırmaları için; Toplum Sağlığı Merkezlerimize (TSM) bağlı Kanser Erken Teşhis, ; Tarama ve Eğitim Merkezlerimize (KETEM), ; Sağlıklı Hayat Merkezlerimize (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ; Halkımızı ücretsiz olarak kanser taraması yapılan merkezlerimize bekliyoruz.

Merkezlerimize başvururken, ülkemizde yürütülen Ulusal Kanser Tarama programları kapsamındaki Meme Kanseri (40-69 yaş arası kadınlarımız), ; Rahim Ağzı Kanseri (30-65 yaş arası kadınlarımız) ve Kalın Bağırsak Kanseri Taramalarından ; (50-70 arası kadın ve erkeklerimiz) taramalar yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu