Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisi çalışmaları başladı

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü (İOM) tarafından, Viranşehir Organize Sanayi Bölgesinde “Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisi” (Green House Solar Sistem) kurulum çalışmaları başladı.
 

İki kurumun ortaklığında kurulacak olan tesisin, Şanlıurfa genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Viranşehir ve Şanlıurfa genelinde üretimi yaygın olan biber, patlıcan, domates gibi sebzelerin kurutma süresini kısaltmak, kalite ve hijyen koşullarını iyileştirmek amaçlanıyor.
 

Geliştirilen tesisle ilgili İlçe Kaymakamı Ömer Dereci’yi ziyaret eden Uluslararası Göç Örgütü Toplum İstikrarı Proje Asistanı Fatoş Cengiz, Viranşehir Kaymakamlığı ile başarılı projeler yürüttüklerini belirtti. Cengiz, kurutma tesisinin kurulum çalışmalarının başladığını kaydetti. Kaymakam Dereci’ye teşekkür eden Cengiz, projenin her safhasında Dereci’nin desteklerini esirgemediğini belirtti.
 

MODEL OLACAK BİR PROJE

Viranşehir’in iklim, toprak ve su açısından zengin bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Dereci, Güneş Enerjisi ile Gıda Kurutma Tesisi’nin zirai üretim çeşitliliğine olumlu katkı sağlayacağını ifade etti. Şanlıurfa’da ilk defa uygulanacak olan güneş enerjisi ile yaş sebze kurutma tesisinin model bir proje olacağına dikkat çeken Kaymakam Dereci, "Açık havada sergi şeklinde kurutulan sebze ve meyveler hijyen ve kalite açısından çok risk taşımaktadır. Ne yazık ki ilçemizde ve Şanlıurfa’da bu yöntemle kurutma yapılmaktadır. Sağlığa zararlı maddeler içeren çadır brandalar üzerinde kurutulan sebzeler, hem brandanın hammaddesi olan plastik içerikten hem de havadan toz ve yabancı maddelerden olumsuz etkileniyor. Bu sebeplerden ötürü yüksek kaliteli ve hijyenik kurutma yöntemleri ile ucuz enerji imkanlarından da faydalanabileceğimiz yöntemleri denemek zorundayız. Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisimiz Şanlıurfa’ya hatta bölgeye örnek bir proje olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.
 

30 AİLE FAYDALANACAK

Viranşehir’de istihdam alanlarını genişletmek istediklerini, istihdamla ilgili projeler geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Kaymakam Dereci, Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisinden 30 ailenin faydalanacağını söyledi.
 

İLK ÜRÜNLE ÜRETİME BAŞLAYACAK

Cengiz ve Viranşehir Kaymakamlığı Proje Ofisi Koordinatörü Fethi Üncal, Güneş Enerjisi ile Yaş Sebze Kurutma Tesisinde incelemelerde bulundu. Tesisin kısa bir süre içinde kurulacağını belirten Üncal, ilkbahar sezonuna hazırlık yaptıklarını ve ilk ürünle birlikte tesisin üretime başlayacağını kaydetti.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu