Harran Belediyesi'de 20 kişiyi Macaristan'a göndermiş

Harran Belediyesi de 20 kişiyi Macaristan’a göndermiş

Ceylanpınar Belediyesi’nin ardından Harran Belediyesi’nin de ‘hizmet pasaportu’yla 20 kişiyi bir proje adı altında Macaristan’a gönderme kararı aldığı ortaya çıktı.

Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ortaya çıkan skandalın ardından belediyeler mercek altına alındı. Spor kulübüne bağlı gösterdiği 37 kişiyi ‘hizmet pasaportu’yla Almanya’ya götürme kararı alan Ceylanpınar Belediyesi’nin ardından bu kez de Harran Belediyesi’nin, 20 kişiyi bir proje ile Macaristan’a göndermesi dikkat çekti. Belirlenen kişilerin Harran Belediyesi tarafından Avrupa ülkesi Macaristan’a gönderilme sürecini Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek kaleme aldı.

“İNSAN KAÇIRMA OLAYI TÜM TÜRKİYE’YE YAYILDI”

Organizasyondan detayları aktaran Zeyrek, ‘hizmet pasaportuyla insan kaçırma’ olayının sadece Malatya ve Elazığ gibi kentlerde kalmadığını, tüm Türkiye’ye yayıldığını söyledi.

“İşin tam olarak nasıl yapıldığını araştırırken, organizasyonu yapanların, belediye başkanlarını ikna etmek ve yönlendirmek için yaptığı yazışmalara ulaştım” diyen Zeyrek, şu ifadelere yer verdi:

“1) İlk yapılması gereken belediyenin Avrupa’daki bir projeye ortak edilmesi. Örnekte, Harran Belediyesi, Across Atlantic Devolopment (AAD) adlı ‘koordinatör’ kurumla bir AB projesi için iş birliği yapıyor. Projenin adı ‘Active Youngs for future in Hungary-Macaristan’da gelecek için aktif gençler-‘ Haliyle ilk adım olarak belediye meclisi, AAD’nin gönderdiği listeyi ve evrakları onaylıyor.

 2) İkinci aşamada belediyenin yazı işleri müdürlüğü, meclis kararını alıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Urfa İl Müdürlüğü’ne yazı yazıyor ve listedeki isimler için pasaport çıkarılmasını talep ediyor.

 3) Üçüncü aşama Çevre ve Şehircilik Şanlıurfa İl Müdürlüğü’nün Şanlıurfa Valiliği’ne yazı yazması.

 4) Bu aşamada Valilik’ten pasaportlar ve yurt dışı çıkışı için olur alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Harran Belediyesi’ne yazı yazıyor.

 5) Beşinci aşama, olur geldikten sonra belediyenin hizmet (gri) pasaportunu düzenlemesi oluyor.

 6) Ve son aşamada da hizmet pasaportu formları belediye meclisinin onayladığı listede ismi olanlara veriliyor ve onlar da nüfus müdürlüğüne başvurarak pasaportlarıyla izinlerini alıyor.”

Hakkında Ramazan ŞENBAHAR

Avatar for Ramazan ŞENBAHAR

Tavsiye Haber

Şanlıurfa'da otomobiller çarpıştı

Şanlıurfa’da otomobiller çarpıştı

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada bir kişi yaralandı. Olay, Haliliye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir