Harran Üniversitesinde ‘yapay zeka’

Klinik laboratuarlarda çalışılan tanı testlerinin sağlık harcamalarına getirdiği yük giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Hekimlerin malpraktis çekinceleri daha fazla test kodlanmasına neden oluyor. Hekimlerin yaptığı istemlerin tanı ve tedaviyi etkilemeden elimine edilmesi Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Biyokimya A.D’nda artık yapay zeka programı ile sağlanıyor.

Biyokimya Anabilim Dalında görevli öğretim üyeleri tarafından tanımlanan algoritmalar ile 18 ayda 611 bin gereksiz testin çalışılması engellendi. Yaklaşık 300 bin TL tasarrufun sağlanması hastane döner sermaye giderleri açısından da pozitif etki oluşturdu.

Türkiye geneli 900 devlet hastanesine bu yazılımın kurulması ile yıllık en az 200 milyon TL tasarruf sağlanabileceği tahmin ediliyor.

Harran Üniversitesi hastanesi başhekimi Dr. Öğr. Üys. Ahmet Güzelçiçek yaptığı açıklamada, "Hastalara gereksiz test yapılmasını önleyecek, test sonuçlarını hızla değerlendirerek anormal sonuçları kısa sürede doktora ulaştıracak ve yan etkileri klinik belirtilerden önce fark edecek yapay zeka programları kullanılması tıbbi faydalar sağlayacaktır" dedi.

 

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu