SİYASET

HDP’li Bakırhan: Biz halkın ittifakıyız

Şanlıurfa’da HDP heyeti, STK temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, “Yerelin olmadığı, yerelin kendi sorunlarını dile getiremediği hiç bir rejim ne daha demokratik ne de daha kapsayıcıdır” ifadesini kullandı.

Şanlıurfa Barosu Tahir Elçi Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca, HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan ve Nusrettin Maçin, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcisi katıldı.

HDP, Şanlıurfa’da düzenlediği etkinlikle STK ile bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Bakırhan, partisinin uzun süredir yerelde halkla bir araya geldiğini dile getirerek, parti olarak siyaseti yerelden yürütülmesine önem verdiklerini belirtti.

BAKIRHAN: NE ZAMAN BAŞIMIZ SIKIŞSA HALKA GİDİYORUZ

Parti olarak siyaseti yerelden yürütmeye önem verdiklerini belirten Bakırhan, “Yerelin olmadığı, yerelin kendi sorunlarını dile getiremediği hiç bir rejim ne daha demokratik ne de daha kapsayıcıdır HDP’nin bugüne kadar ayakta kalmasının temel sebeplerinden biri budur. Ne zaman başımız sıkışsa ve ne yapacağımızı öğrenmemiz gerekse halka gidiyoruz. 10 yıllardır öğrenmiş olduğumuz temel şey budur. Sorunların temel çözümü halktır.

Türkiye’nin asıl tablosu şu an cezaevindedir. Bu toplumun sesi soluğu cezaevlerindedir. Türkiye’nin aynası Soylu ve Erdoğan’ın anlattıkları değil, HDP’ye, kadınlara, Kürtlere, Alevilere demokratik kitlelere yapılan baskı, pazarlarda marketlerde halkın yaşadıklarıdır” ifadesini kullandı.

“BİZ NE MİLLET İTTİFAKIYIZ, NE CUMHUR İTTİFAKIYIZ, BİZ HALKIN İTTİFAKIYIZ”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı Türkiye’nin bir kurtuluşu olarak gören herkesi bir şemsiye altına toplamak gibi bir Polatlarının olduğuna vurgu yapan Bakırhan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz ne millet ittifakıyız, ne cumhur ittifakıyız, biz halkın ittifakıyız. Birileri batırdı bitirdi, diğeri ise onlara muhalif olacağız diyor ama baktığımızda bir politikaları yok. Helalleşeceğiz diyorlar, ama biz helalleşmeyeceğiz hesaplaşacağız. Çünkü hesaplaşma olmadan bu halkın alın terini çarçur edenlerle helalleşmeyeceğiz. Biz bugün demokratik bir ülke kuramamanın cezasını çekiyoruz. Partimizin ve yaptığımız ittifakın Türkiye’nin demokratikleşmesi için elinde anahtar olduğunu söylüyoruz.”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Feleknas Uca ise, “Emek ve Özgürlük İttifakı hep birlikte umut oluyor.  Üçüncü Yol siyasetini yürütüyoruz. Bunu kime anlatsak, herkes geleceğin bu yolda olduğunu söylüyor. Demokratik ulus projesi kendisi ile birlikte bütün halklara özgürlük getirecek” ifadesini kullandı.

Toplantı, soru- cevap olarak devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu