SİYASET

HDP’li Ersoy’a bir tepki de Urfa’dan geldi

HDP Milletvekili Oya Ersoy'un TBMM kürsüsünde Osmanlı ve İslam dinine yönelik ifade ettiği sözler nedeniyle birçok kesimden tepki yağarken bir tepki de Urfa’daki avukatlardan geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un, ; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada İslam dinine yönelik sözleri tartışmaya neden oldu. HDP’li vekilin Osmanlı ve İslam’a yönelik ifade ettiği sözler nedeniyle birçok kişiden tepki yağdı.

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Av. Ömer Yetim ve Av. Nurullah Küçükoğlu, HDP’li Ersoy’ a tepki göstererek açıklamada bulundu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildii:

“Bilindiği üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy 03/02/2022 tarihinde TBMM Genel Kurulunda genel kurula hitap ederken, ; ‘size neden gerici diyoruz biliyor musunuz; çünkü sizler… 1500 yıl geride kalmış din esaslı toplum düzenini yeniden hortlatmaya çalışıyorsunuz da ondan’  ifadelerini kullanmıştır.

Adı geçen kişinin kullandığı ifadeler, ; toplumun ve oy aldıkları kitlenin büyük çoğunluğunun benimsediği dini değerleri tartışmasız bir biçimde alenen aşağılamak anlamına gelmektedir.

Her ne kadar adı geçen kişinin beyanları hukuken ; anayasa madde 83/1’e göre yasama sorumsuzluğu kapsamında değerlendirilse de, ; bir milletvekilinin oy aldığı kitlenin büyük çoğunluğunun benimsediği dini değerleri aşağılaması ahlaken ve siyaseten kabul edilebilir değildir.

Burada üzülerek belirtmemiz gerekir ki; bugün kimi çevrelerin geçmişte toplumun bir kesiminin benimsediği dini değerlerle ilgili bazı hukuksuzlukların yaşanmasına neden olduklarından bahisle ; bu konuda özeleştiride dahi bulunurken, ; adı geçen kişi ve benzeri zihniyet sahiplerinin adeta ‘nasıl olsa konjonktür gereği bize oy veren seçmen ne dersek diyelim yine bize oy verecektir’ ; anlayışıyla bu ifadeleri söyleyebildikleri sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Aksi halde yukarıda da belirttiğimiz üzere normal şartlarda bir milletvekilinin bu şekilde beyanlarda bulunabilmesi siyaseten çok mümkün görünmemektedir.

Biz aşağıda isimleri yazılı avukatlar olarak, ; insani ve inançsal sorumluluğumuz gereği hem ilgili kişinin kullandığı ifadeleri açıkça kınadığımızı belirtmek ; hem de adı geçen kişiyi ve mensup olduğu partiyi ; oy aldıkları kitlenin büyük çoğunluğunun benimsediği dini değerlere, ; eylem ve söylemleri itibariyle saygılı davranmaya davet ettiğimizi tüm kamuoyuna duyururuz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu