3. SAYFAASAYİŞ

HDP’li Öcalan’dan operasyona tepki

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, DBP Suruç ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu 23 kişinin tutuklanmasına sert tepki gösterdi. Öcalan, “Büyük bir oyunla, büyük bir komplo ile yıllar önce siyasi faaliyetlerde bulunan siyasetçilere operasyon çekiliyor ve adeta bir tiyatro sergileniyor” ifadesini kullandı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla PKK/KCK’nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik 27 Mart’ta HDP ve DBP Suruç ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu 24 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlenmişti. Operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 24 şüpheliden 23’ü tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ve diğer partililer HDP ve DBP Suruç ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 23 kişinin tutuklanmasına tepki amaçlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapıldı. Grup adına açıklamayı Öcalan yaptı.

Öcalan burada yaptığı açıklamada, “27 Mart’ta Suruç’ta ilçe eş başkanlarımızın, yöneticilerimizin da aralarında bulunduğu 24 arkadaşımız gözaltına alındı. Bu arkadaşlarımdan 23’ü dün gece itibarıyla tutuklanıp, cezaevine gönderildi. Arkadaşlarımız siyasi parti çalışmaları, siyasi faaliyetleri, muhalefet yapmak ve şehrin sorunlarını dinlemek, halkın taleplerini gündeme getirmektir.  Büyük bir oyunla, büyük bir komplo ile yıllar önce siyasi faaliyetlerde bulunan siyasetçilere operasyon çekiliyor ve adeta bir tiyatro sergileniyor” dedi.

 

ÖCALAN: TİYATRO VE OYUN PEŞİNDELER, KANUNLARIN DIŞINA ÇIKMIŞLAR”

Öcalan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Asıl görevleri bu şehri yönetmek olanlar, güvenliği ve sorumluluğu olanlar siyasi parti faaliyetlerimizi engellemek istiyorlar. TEM şube, hâkimi, savcıyı ayarlıyor ve hepsini denk getiriyor. Bir komplo ile hangi savcının dosyaya bakacağını ayarlıyor. TEM arkadaşlarımıza diyor ‘bu oyunu iyi oynarız, biz filmciyiz. Biz filmi iyi çekeriz’ diyor. Bunları açık bir şekilde söylüyorlar. Biz şimdi nasıl inanalım adalete, hukuka. Tiyatro ve oyun peşindeler. Kanunların dışına çıkmışlar. Biz bunları kabul etmeyeceğiz. Bu şehir su altında kaldı.

Bu şehirde onlarca insan öldü, neredeydiniz. Komplo peşinde olanlar neredeydi. Dere yataklarını imara açtılar, devasa binalar diktiler. Bir iki gün yağan yağmur, şehri adeta sele çevirdi. Bunlar yaşanırken neredeydiniz. Biz buradayız. Hak ve hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz. Her zaman halkımızla istişare halinde siyasetimizi yapacağız. Yasalara, kanunlara uymaya davet ediyorum. Bu halk hesabını 14 Mayıs’ta mislisiyle soracaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu