SİYASET

HDP’nin Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Atış’a TCK 216’dan soruşturma

Kuzey Irak’ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde ikisi çocuk en az 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin basın açıklaması yapan HDP Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Avukat Ahmet Atış hakkında TCK’nın 216. maddesince soruşturma açıldığı bildirildi.

Kuzey Irak’ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde temmuz ayında gerçekleştirilen saldırıda ikisi çocuk en az 9 kişi yaşamını yitirmişti.

Uluslararası alanda da yer edinen saldırıyla ilgili açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Eşbaşkanı Avukat Ahmet Atış hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasından Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinden soruşturma açıldı.

Soruşturma sonrası HDP Şanlıurfa İl Başkanlığından açıklama yapıldı. Partinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildii:

“İl eşbaşkanımız hakkında Zaxo katliamıyla ilgili açıklamaları nedeniyle TCK 216’dan soruşturma açılmıştır. Yani halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu. Biz HDP olarak halkımızdan bu yönlü bir tepki almadık. Halkı bu denli düşündüğünü iddia edenlerin aynı hassasiyeti 525 gündür Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutan Emine Anneye de göstermelerini bekliyoruz. Sokak başlarını mesken edinen uyuşturucu satıcılarına göstermelerini bekliyoruz. Asıl halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden ve bu halkı aşağılayan sizlerin bu konulardaki duyarsızlığınızdır. Bizim halkımıza veremeyecek bir hesabımız yoktur. Takdir halkımızındır.”

ÖHD’DEN DE AVUKAT ATIŞ’A DESTEK

Öte yandan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Şanlıurfa Şubesi de Avukat Atış’a destek veren bir paylaşımda bulunduu.

ÖHD’den yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldıı:

“HDP Urfa İl eşbaşkanı aynı zamanda şube yönetim kurulu üyemiz olan Av. Ahmet Atış hakkında Zaxo katliamıyla ilgili açıklamaları nedeniyle ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama’ suçundan soruşturma açılmıştır. Kürdistan Federal Bölgesinin Zaxo ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla,  içlerinde çocukların da olduğu en az 9 kişinin yaşamını yitirmiş, 30’dan fazla kişi yaralanmıştıı. Zaxo’da sivillere yönelik katliamı aydınlatmak yerine, bu insanlık suçunu kınayan, açıklamalar yapan kişiler hakkında soruşturma açılması bu suça ortak olmaya devam etmek anlamına gelmektedir. Soruşturma ve tehditlere karşı Av. Ahmet Atış ‘ın yanındayız!”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu