GÜNDEM

HÜDA PAR Akabe Yolu’ndaki tehlikeli bariyerlere dikkat çekti

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Akabe Yolu üzerinde bulunan ve ölüm saçan bariyerleri gündeme taşıdı.

Her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise Akabe Yolu orta refüjde bulunan bariyerlerin ölüm saçarak hem cana hem de mala zarar verdiğini dile getirdi.

Akabe Yolu’nda incelemelerde bulunan Özaslan, bu yolu en sık kullanan Evren Sanayi esnafını da ziyaret ederek bu yol ile ilgili şikâyet ve taleplerini dinledi.

Esnaflar şikâyetlerini şöyle dile getirdiler:

“Evren Sanayi sitemizin Akabe Yolu çok tehlikeli bir yoldur. Bu Akabe Yolu’nun iniş ve çıkışlarında demir levhalar var. Onlar çok tehlikeli olduğu için can ve mal kaybına sebep oluyor. Geçen Ramazan Ayı’nda yine burada bir esnaf arkadaşımız vefat etti. Bariyere çarpınca üzerine gittik, vefat etmişti. Bariyerler çok tehlikeli. Bunun bir an önce çözülmesini istiyoruz.”

“Akabe Yolu’ndaki orta refüjdeki demir levhalar insanların canına mal oluyor. Araçlar bert oluyor. Kaza anında araçları biçiyor. İnsanın yaşayacağı varsa da ortadaki refüjlerden/demirlerden dolayı yaşamını yitiriyor. O yüzden biz de bu demirlerin kaldırılmasını istiyoruz.”

BARİYERLER BIÇAK GİBİ KESİYOR

“Biz de bu bariyerlerin kalkmasını istiyoruz. Can kaybının olmaması için. Çünkü demir olduğu için araçlar çarptığı zaman bıçak gibi araçları kesiyor ve araç içerisindeki insanlar ölüyor” dediler.

Emin Özaslan “Burası Şanlıurfa’nın girişinde bulunan Akabe yokuşu. Yolun orta refüjünü görüyorsunuz. Orta refüjde bulunan demir levhalar her hangi bir kaza geliştiği zaman o demir levhalar araçları biçiyorlar. Hem sürücü ve hem de içinde bulunan yolcuların ölümlerine bile sebebiyet verebiliyor.

HEM GÜVENLİK HEM DE ESTETİK BİR GÖRÜNTÜ

Şimdi biz HÜDA PAR olarak buna bir çözüm önerimiz var, diyoruz ki; orta refüjde bulunan demir levhaların hepsini kaldıralım. Onun yerine büyük büyük plastik dubalar. Yani öyle bir plastik dubalar olsun ki, büyük plastik saksı şeklinde düşünelim. Büyük plastik saksıları yolun ortasına koyalım. İçerisini toprak ile dolduralım ve çiçek ekelim. Ektiğimiz o çiçekler hem şehre daha estetik bir görüntü verecek hem daha göze de hoş gelen bir görüntü olacak ve kaza geliştiği zaman da ölümlere sebebiyet vermeyecek, araçları biçmeyecek. O yüzden gelin, şu orta refüjde bulunan demir levhaların hepsini kaldıralım, onun yerine büyük plastikten oluşan saksıları koyalım ve daha sonra çiçek ekelim.

İNSAN MERKEZLİ ANLAYIŞ

Özaslan son olarak “İnsan odaklı bir şehircilik, insan merkezli bir yönetim anlayışı ve insana değer veren bir düşünce hâkim olursa hepimiz rahat edeceğiz. Çünkü dünyada insandan daha değerli bir varlık yoktur” diyerek, insanı önceleyen düşünceye vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu