URFA YEREL HABERLER

HÜDA PAR bu hafta taziye evi ücretlerini gündeme taşıdı

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, taziye evleri için alınan ücretin vatandaşlarda oluşturduğu mağduriyeti ve sosyal belediyecilik anlayışını gündeme getirdi.

Her hafta cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise taziye evleri için alınan ücretin vatandaşlarda oluşturduğu mağduriyeti ve eksik kalan sosyal belediyeciliği eleştirerek yapılması gerekenleri dile getirdi.

Emin Özaslan “HÜDA PAR olarak bu hafta taziye evleri ile ilgili halkımızın şikâyetlerini, taleplerini ve olması gereken bazı şeyleri paylaşacağız” diyerek, halkın mağduriyetine dikkat çekti.

 Şehrin farklı mahallerini ziyaret eden Özaslan, mahalle sakinlerini tek tek dinledi. Vatandaşlar, yaşadıkları mağduriyeti dile getirerek çözüm adına HÜDA PAR’ın kendilerine yardımcı olmasını istediler.

Sorunlarını dile getiren vatandaşlar; bizim taziyemiz oldu, kendi acımızla uğraşırken mahalle sorumlusu belediye adına taziye evinin ücretini istiyor. Ben kendi derdime mi yanayım, taziye evinin parasıyla mı uğraşayım. O zaman belediye kaldırım yapmış, ben kaldırımda yürürken, kaldırım parasını da istesin” dedi.

Başka bir vatandaş ise “Taziyemizle uğraşırken bir yandan da taziye sorumlusu olan kişi de gidip geliyor taziye evi parasını istiyor. Peki, biz düğün mü yapıyoruz? Taziye mi yapıyoruz?” ifadelerini kullandı.

Diğer bir vatandaş ise “biz şikâyetçiyiz. Bu taziye evlerinin ücreti kalksa daha iyidir. Bazı adamlar var ki taziye yemeğini yapamıyor. Taziye evi için 3 bin TL ödemek çok güç oluyor” dedi.

Şikâyetçi olan başka bir vatandaş ise “Urfa’daki taziye evlerinin ücret karşılığında taziye sahiplerine verilmesi gerçekten yanlıştır. Adamın ödeme durumu yok, fakirdir. Bir taraftan borçlanıp o paraları(ücreti) vermek zorunda kalıyor. Yani bunu belediyelerimizin üstlenmesi gerekir” diyerek talebini dile getirdi.

ÖZASLAN: İNSANLARIN ACILARI ÜZERİNDEN GELİR ELDE EDİLMEZ

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan “gördüğünüz gibi insanlar bir taraftan taziyeleriyle uğraşırken öbür taraftan taziye evi ücretleriyle uğraşmak zorunda kalıyorlar. Kimi insanlar var ki maddi durumu el vermediği için kendi evinde taziye yapmak zorunda kalıyor. Peki, olması gereken şey nedir? Belediyeler bütün taziye evlerinin işletmesini devralmalı, bütün yönetim belediyelerde olmalı. Belediyeler oraya bir personel tahsis etmeli ve hiç kimseden ücret talep etmemelidir. Çünkü acılar üzerinden gelir elde edilmez. Belediyeler hizmet kurumlarıdır, kâr amacı güden ticari kuruluşlar değildir. O yüzden, belediyeler bir an önce bu işe el atmalı ve taziye evi ücreti hiç bir zaman halktan talep edilmemelidir. Bırakalım insanlar sadece acılarını yaşasınlar. Onları başka sorunlar ile baş başa bırakmayalım” dedi.

“TAZİYE EVİ OLMAYAN AŞİRETLERE DE BİR AN ÖNCE TAHSİS YAPILMALI

Özaslan “diğer bir mesele var ki; Eyyübiye Belediyesi taziye evleri için bir kampüs yaptı. Bu kampüsün içerisinde birden fazla taziye evi var. Buradaki aşiretlere birer taziye evi tahsisi yaptı. Ama bu tahsis yapılırken bazı aşiretler es geçildi. Eyyübiye Belediyesi’ne çağrıda bulunuyoruz. Diyoruz ki; yaptığınız güzel bir uygulama, bunun için teşekkür ve tebrik ediyoruz. Fakat eksik bırakılan taraf; neden bazı aşiretlere bu tahsis yapılmadı. Şu an taziye evi olmayan aşiretlere de bir an önce tahsis yapılmalı diye, Eyyübiye Belediyesi’ne çağrıda bulunuyoruz” diyerek, belediyeyi adaletli davranmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu