URFA YEREL HABERLER

HÜDA PAR: Şanlıurfa’da ‘Uzlaşı Komisyonu’ Kuralım

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, insanların ölümüne neden olan anlaşmazlıkların ve kavgaların önüne geçilmesi amacıyla ‘Uzlaşı Komisyonu’ kurulması önerisinde bulundu.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ; ‘Uzlaşı Komisyonu’ kurulmasına yönelik açıklamalarda bulundu.

Özaslan, ‘Uzlaşı Komisyonu’nun içerisinde; valilik, kaymakamlıklar, büyükşehir belediyesi, belediyeler, siyasi partiler, müftülük temsilcilerinin yanında ticaret ve sanayi odası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kanaat önderlerinin de bulunması gerektiğini ifade etti.

Kentte yaşanan bazı küçük anlaşmazlıkların bile ölümlü kavgalara dönüşebildiğini ifade eden Özaslan, tartışmaların kavgaya dönüşmeden müdahale edilmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Uzlaşı Komisyonu’na başvuru halinde hızlı bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini belirten Özaslan ; böylece istenilmeyen birçok olayın önüne geçilebileceğini belirtti. Husumetli tarafların başvurusu olmadan da harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Özaslan, adaletli bir şekilde olayın çözülmesinin tüm toplumun beklentisi olduğunu vurguladı.

Uzlaşı Komisyonu’nun yaptırım gücünün de olması gerektiğini belirten Özaslan ; “Uzlaşı Komisyonu taraflarla görüşerek olayın sebeplerini iyi analiz etmeli, daha sonra da adalete uygun bir şekilde karar vermelidir. ‘Şeriat’ın kestiği parmak acımaz’ ilkesi gereği tarafların da alınan karara içten riayet etmesi gerekir. Tarafların alınan karara uymama gibi bir lüksü olmamalıdır. Karara uymayan taraflara da müeyyide uygulanmalıdır.”

Öte yandan Özaslan, destek talep ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu projenin hayata geçirilmesi için Sayın Valimiz ve büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere ; ilgili tüm kurum, kuruluş ve şahıslardan memleket adına özel destek talep ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu