EKONOMİ

İhracat birim değer endeksi verileri açıklandı!

TÜİK verilerine göre Türkiye’de ihracat birim değer endeksi yüzde 6,0 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin ihracat birim değer endeksi verilerini paylaştı.

İhracat birim değer endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,0 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,9, ham maddelerde yüzde 2,6, yakıtlarda yüzde 36,7 ve imalat sanayinde yüzde 4,2 arttı.

İhracat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,2 ve imalat sanayinde yüzde 2,5 azalırken, ham maddelerde yüzde 9,0 ve yakıtlarda yüzde 3,5 artış sağlandı.

İthalat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,6 ve yakıtlarda yüzde 40,0 artarken, ham maddelerde yüzde 4,2 ve imalat sanayinde yüzde 0,7 azaldı.

İthalat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 13,0 ve imalat sanayinde yüzde 3,8 artarken, ham maddelerde yüzde 19,3 ve yakıtlarda yüzde 15,8 azalma oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu