SİYASET

İl Başkanı Çolak: Meclisin bile üstünde bir dokunulmazlık

Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Çolak, kentin çözülmeyen elektrik sorunuyla alakalı ağır eleştirilerde bulundu.

Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Çolak, kentin bir türlü çözülemeyen elektrik sorunuyla alakalı açıklamada bulundu.

“Kentin en büyük sorunlarının başında gelen elektrik sorunu, bir türlü çözülemiyor” diyen Ahmet Çolak, şunları söyledi:

“Çözülemediği yetmediği gibi sorunlar büyümeye devam ediyor. 1 Ocak 2022 tarihinde Enerji Piyasasını Düzenleme Kurumu “Kademeli Kullanım Tarifesi” adı altında sözde vatandaşı koruma adı altında yeni bir sisteme geçmiştir. Konutlar için aylık 150 kw’a kadar kullanıma yüzde 52, 150 kw üstüne yüzde 125 zam yapıldı. Aslında bu kademeli kullanım tarifesi kandırmacadan başka bir şey değildir. Zaten çoğu konutun kullanımı ortalama 250 kw rakamlarında oluyor. Vatandaş fahiş zamlar karşısında tepkisini dile getirince yine vatandaşımızın aklıyla alay eder gibi 150 kw kademesini 210 kw’a çıkardılar. Zaten çoğu konutta bu rakam aşılıyor. Yani gerçek zam yüzde 52 değil yüzde 125 oluyor.”

Ülkede içinde bulunulan ekonomik sıkıntılardan kaynaklı maaşlara yapılan zamların 2022 yılının ilk saatlerinde erimiş olduğuna dikkati çeken Çolak, “Yine mağdur olan milletimiz oldu” dedi.

ÇOLAK: “DEDAŞ ZULMÜ BİTMEK BİLMİYOR”

“2022 yılı sabahı gözlerimizi zamlarda açtık. Tabiri yerindeyse milletimize yine kaşıkla verilip kepçeyle alındı” diyen Çolak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Her zaman dediğimiz gibi ‘önce millet’ anlayışı olmadan paylaşımda adalet olmadan bir yönetim düşünülemez. Tüm bunlara rağmen ilimizdeki DEDAŞ zulmü bitmek bitmiyor. Faturalarda dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli alırken hiçbir problem yok. Peki iş hizmete gelince neredesiniz diye soruyoruz. Ekin zamanı çiftçilerimiz elektrik sıkıntısı yaşıyor. Ya elektrikleri kesiliyor ya da sağlıklı elektrik alamıyorlar. Üretim olmadan biz kalkınamayız ülkemiz kalkınamaz. Ancak üretim ekonomisine tam anlamıyla geçersek muvaffak olabiliriz. Ekin zamanı ayrı sıkıntı. Konutlardaki zamlardan vatandaşımız başını kaldıramıyor. Bir de esnafımızın sıkıntıları burada baş gösteriyor. Küçücük dükkanlar 400-500 lira elektrik faturası ödüyor. 20 bin-25 bin elektrik faturası ödeyen işletmeler var.”

“DEDAŞ’IN ARKASINDA NASIL BİR GÜÇ VAR?”

Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Çolak, fahiş elektrik faturaları yetmezmiş gibi birde üstüne uzun süreli elektrik kesintileri ve altyapı sorunları bulunduğunu ifade etti. Sanayi esnafıyla konuşulduğunda elektrik kesintisinden çalışamadıklarından yakındığını belirten Çolak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bir esnafımızda trafosunu kendi aldığı halde elektrik kesintisinden çalışmadığını dile getiriyor. 15-20 işçi çalıştıran bir işletme elektrik kesintisinden dolayı çalışamıyor. Saatlerce süren kesintiden dolayı dükkanını kapatıyor. Bu işveren kardeşimiz bu işi kururken yüzbinlerce belki bir milyonu aşkın para harcayarak bu işletmeyi kuruyor ve elektrik sıkıntısından dolayı işletmesini çalıştıramıyor. Soruyorum size üretim yapamadan nasıl kazanacak? Üretimi aksayan bir iş yerinde çalışanların maaşını kim ödeyecek? Ben size söyleyeyim. Bu sebeplerden dolayı ya bu vatandaşımız zarar edip iş yerine kepenk vuracak ya da öngörülü davranıp zarar etmeden iş yerini kapatacak. Peki sonuç? İşsizliğin en yoğun illerden biri olduğumuz gerçeği her geçen perçinlenip işsizlik oranımız artacak. İş icra göndermeye gelince çok hızlı davranan DEDAŞ, zam olunca mutlu olan DEDAŞ Biz hep soruyoruz fakat nedense hep cevapsız kalıyor. Ama yine de sormaya devam edeceğiz.

Bu DEDAŞ’ın arkasında nasıl bir güç var? Böyle istediği gibi at koşturabildiğine ve kimsenin gücü yetmediğine göre arkası çok sağlam olmalı. Olmalı ki ne muhatap var ne de yaptırım. Nasıl bir dokunulmazlıkların varsa meclisteki dokunulmazlığın bile üstünde. Ne milletvekili ne de bakan bile bu sorunu çözemiyor. Her zaman dediğimiz gibi ‘önce millet’ anlayışı olmadan paylaşımda adalet olmadan bir yönetim düşünülemez. Üretim olmadan bir ekonomi modeli düşünülemez. Tüm bunlarda ancak milli görüşün tek temsilcisi Yeniden Refah Partisi iktidarında sağlanacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu