GÜNDEM

İlk Şubesi Şanlıurfa’da açıldı

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası kurulduktan sonra ilk şubesini Şanlıurfa’da açtı.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası, Ankara merkezli kurulduktan sonra ilk şubesini en hızlı ilerlemeyi gösterdiği ve üye yeter sayısına ulaştığı Şanlıurfa’da açtı.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Başkanı Mustafa Kutlu, sendikanın kuruluş sürecine dair bilgiler verdi.

Türkiye’deki aktif sendikacılığa bakıldığında yapılan sendikacılığın siyasi partilere bağımlı sendikacılık olduğunu vurgulayan Kutlu, “Sendikalar elbette eğitim camiasının taleplerini siyasi partiler aracılığıyla dile getirebilirler fakat siyasi partilerin vesayeti altına girmeden sadece üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarının korunması amacıyla talepte bulunmalılar” dedi.

Mustafa Kutlu, sendikaların, üyelerinin istek ve taleplerini iletmek ve üyelerinin haklarının korunması konusunda tüm siyasi partilerle iletişimde olmaları gerektiğini ifade ederek, Türkiye’de ki mevcut sendikacılık anlayışının ‘bana sendikanı söyle sana hangi siyasi görüşe sahip olduğunu söyleyeyim’ anlayışı olduğuna dikkati çekti.

“KADIN TEMSİL GÜCÜNE DE ÖNEM VERİYORUZ”

Kutlu, sendikanın nasıl kurulduğunu şu sözlerle aktardı:

“Eğitimciler artık özlük haklarının korunması ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi gibi kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulmak için yeni sendika arayışına girmişleridir. Var olan bu ihtiyaçtan dolayı eğitim ve bilim gücü dayanışma sendikası kurulmuştur.

Şanlıurfa’da yeni bir sendika anlayışı ile yola çıkmamızın temelinde yıllardır istediğimiz çizgide bir sendika bulamamış olmamız var. Genç bir yönetim ile genç öğretmenlerin yoğun olduğu Şanlıurfa’da isim olarak değil icraat olarak var olmayı, savunmayı ve destek olmayı seçtik.

Genç temsil gücünün yanı sıra kadın temsil gücüne de önem veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadın öğretmenler oldukça fazla iken kadın temsilinin sendikalarda az olması en büyük problemlerden biridir. Eğitim Gücü Sendikası Şanlıurfa Şubesi il yönetimi, ilçe temsilcileri ve okul temsilcileri ile kadın gücünün ön planda olduğu bir temsilcilik olarak kuruldu ve bu anlayış ile de yoluna devam etmektedir.”

Şanlıurfa’daki meslektaşlarının onlar için verecekleri mücadeleye inandığını ve çok kısa bir sürede üye yeter sayısına ulaştıklarını belirten Kutlu, “Şubemizi kurduk. Şubeleşme sürecimizi bu kadar kısa sürede tamamlanmasının temelinde bu yola çıkma gerekçelerimizdeki samimiyet, daha önce ortaya koyduğumuz mücadeleci ruhumuz, geleceğe dair vaat ettiğimiz güven vardı. Türkiye’nin apolitik sendikası Şanlıurfa’da eğitim ve bilimin gücüne inanan öğretmenlerle var olmaya, büyümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu