GÜNDEM

İşçiler sendika mücadelesini kazandı

Şanlıurfa’da sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Uğur Tekstil çalışanlarının tüm talepleri patron tarafından kabul edildi. Fabrika yöneticileriyle yapılan ikinci görüşmede işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme yapılması konusunda anlaşma

Şanlıurfa’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’na üye olduktan sonra tamamı işten atılan Uğur Tekstil işçileri sendika mücadelesini kazandı. İşçilerin tüm talepleri kabul edilirken fabrika işveren temsilcileri ile DİSK Tekstil Sendikası arasında yapılan ikinci görüşmenin de olumlu sonuçlandığı açıklandı.

İŞÇİLER İŞBAŞI YAPACAK

Sözlü olarak yapılan anlaşma sonucunda işten çıkarılan tüm işçiler, ekim sonunda yeniden işbaşı yapacak. DİSK Tekstil Sendikası’nın almış olduğu yetkiye yapılan itiraz da geri çekilerek toplu sözleşme süreci başlatılacak. Ayrıca işveren tarafından yönetim kadrosunun da yenileneceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

DİSK Tekstil sendikasında örgütlenen işçilerin tamamı patron tarafından işten çıkarılmıştı. İşçiler fabrika önünde nöbet eylemine başlarken, patron ise “Fabrikayı kapattım” diyerek fason üretim yaptırmaya başlamıştı. İşçilerin mücadelesi sonucu geçtiğimiz hafta geri adım atan patron sendikayla görüşmeyi kabul etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu