3. SAYFAASAYİŞ

İzolların davasında 2 tahliye

Siverek'te 4’ü İzol ailesinden toplamda 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının Aksaray 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 11. duruşmasında karar çıkmadı. 5 Ekim’e ertelenen davanın bugünkü duruşmasında tutuklu olarak yargılanan Serhat Ferman İzol ve Mehmet Metin İzol için tahliye kararı verildi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesinde, ; 15 Haziran 2019’da iddiaya göre İzol ailesine mensup kişiler arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başlayan tartışmanın ardından silahlı saldırı sonucu ; Zozan İzol (42), Mustafa Serdar İzol (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49) hayatını kaybetmiş, ; Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) de yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.  Ayrıca Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol de yaralanmıştı.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonunda, ; eski milletvekili Zülfükar İzol’un oğlu Mehmet Fatih İzol, kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol ile Mehmet Metin İzol, ; Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol, Müslüm Abuz, Ferhat Tulay ve Yusuf Rojhatİzol hakkında iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, 11 tutuklu sanık hakkında, ; silahlı kavgada ölen dört kişiye yönelik ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, ; yaralanan beş kişiye yönelik de ‘tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçundan 83’er yıldan 128´er yıla kadar hapis cezası istendi. ‘Cinayeti azmettirmekle’ suçlanan eski milletvekili Zülfükar İzol hakkında ise ‘takipsizlik’ kararı verilmişti.

Olaya ilişkin açılan ve Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın 11’inci duruşması görüldü.

DURUŞMA 5 EKİM’E ERTELENDİ

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada tutuklu sanıklar ; Serhat Ferman İzol ve Mehmet Metin İzol için tahliye kararı verildi.

Daha önce talep edilen Adli Tıp Kurumu (ATK) raporlarının ; eksik olması nedeniyle duruşmada karar çıkmadı.

Duruşma 5 Ekim’e ertelendi.

Davada 5’i firari 11 kişi, tasarlayarak öldürme” ve “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” ; suçlamalarıyla yargılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu