GÜNDEM

Karaköprü- Hilvan- Bozova’daki çiftçilere uyarı

DSİ GAP 15. Bölge Müdürlüğü, Bozova’da pompaj sulama 2. kısımda test suyunun bırakılmasının ardından Karaköprü, Hilvan ve Bozova’daki çiftçiler için uyarıda bulundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından, Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yapılan pompaj sulaması 2. kısım ana kanalına test suyu önceki gün bırakıldı.

Bozova pompaj sulaması 2. kısım ile Bozova, Hilvan ve Karaköprü ilçeleri sınırları içinde kalan 109 bin 580 dekar arazi modern tarım yöntemleri ile sulanması ve yıllık 52 milyon TL gelir artışı hedefleniyor.

Test suyunun salınmasının ardından DSİ GAP 15. Bölge Müdürlüğü de Karaköprü, Hilvan ve Bozova’daki çiftçiler için uyarıda bulundu. Müdürlüğün sosyal medya hesabından bugün yapılan paylaşımda suyun yükleme ve test suyu olduğu hatırlatılarak çiftçilerin güvenlik tedbirlerine uyması istendi. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Bozova, Karaköprü, Hilvan ilçelerimize bağlı 19 köyün sulamasının yapılacağı Bozova 2 kanallarının toplam uzunluğu 75 km olup, suyun yükleme ve test suyu olduğunu tekrar hatırlatarak alınan güvenlik tedbirlerine titizlikle uyulması, açık kanal ve çevresinden uzak durulması önemle rica olunur.”

FINDIK: SURUÇ’LA AYNI KADERİ YAŞAMASIN

Şanlıurfa’da birçok önemli projede imzası bulunan mimar Osman Fındık, söz konusu ilçelerdeki çiftçilerin bilinçlendirilerek, tahliye kanallarının oluşturulması gerektiğine dikkati çekti. Suruç’takine benzer bir manzara yaşanmaması için uyarıda bulunan Fındık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bozova-Hilvan-Karaköprü sınırları içinde kalan 109 bin 580 dekar arazi modern tarım yöntemleri ile sulanması ve yıllık 52 milyon TL gelir artışı hedeflenmektedir. Bu bölgeler Suruç’la aynı kaderi yaşamaması adına çiftçilerimiz bilinçlendirilmeli tahliye kanalları oluşturulmalı”.

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında tarım arazilerine su verilmeye başlanmasıyla bazı yerleşim noktalarında taban suyu yükselmişti. Halk suları engellemek için evlerin önüne kum torbaları koyarak set kurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu