GÜNDEM

Kart ve kredi borcunu ödeyemeyenler dikkat!

Bankalara borcunu ödeyemediği için takibe alınan kişi sayısı geçen yıl 1.7 milyon daha arttı. Böylece toplamda 4.1 milyon kişi takibe alındı.

Covid-19 salgını döneminde vatandaşlarının en fazla borçlandığı ülkelerden biri Türkiye oldu. Salgının başlamasının ardından yaklaşık 2 milyon kişi ilk defa kredi kullanmak zorunda kaldı. 5 milyonu aşkın kişi de tekrar bankalardan borçlandı.

Kredilerin yasal takibe düşme sürelerinin uzatılmasına ve salgın döneminde getirilen ; yapılandırma imkanlarına rağmen 2021 yılında borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen kişi sayısı 1.7 milyonu aştı. Böylece toplam rakam 4.1 milyon kişi oldu. Küresel krizin etkilerinin yoğun olarak yaşandığı 2009’da bile 1.5 milyon kişi yasal takibe alınmıştı.

TAKİBE ALINAN KİŞİ SAYISI YÜZDE 147 ARTTI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, ; negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartı verilerini açıkladı. Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılında önceki yıla göre yüzde 147 artarak 1 milyon 704 bin 412 kişiye yükseldi.

TASFİYE OLUNACAK ALACAK YÜZDE 45 ARTTI

Aralık sonu itibarıyla toplamda 4 milyon 122 bin vatandaş yasal takipte. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılında 732 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 1 milyon 354 bin kişi oldu.

TBB Risk Merkezi verilerine göre, ; 2021 yılında bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 45 artış ile 26.9 milyar TL oldu. Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar ise bir önceki yıla göre yüzde 13 artış ile 7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu