EKONOMİ

KDV indirimi geldi! Market fiyatları ucuzlayacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temel gıda fiyatlarında alınan KDV’nin düşürüldüğüne yönelik açıklamaları sonrası market fiyatlarının düşüp düşmeyeceği merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yeni ekonomi destek paketinin açıklandığı toplantıya video konferans yöntemiyle katılarak “Temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz”  demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel gıda ürünlerine yönelik verginin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiğini duyururken market fiyatlarının ucuzlayıp ucuzlamayacağı merak konusu oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sadece temel gıdada değil tüm ürünlerde vatandaşa yansıyacak şekilde sektörün indirime gitmesi gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, Erdoğan’ın açıklaması sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Diyelim yumurta aldın, bunda KDV yüzde 1 olacak ancak salam sosis aldın ; bundaysa KDV yüzde 18. Bizim talebimizin tüm ürünlerde vatandaşa yansıyacak şekilde biraz daha fedakarlık. Çünkü ülkemizde yüksek enflasyon var.”

KDV İNDİRİMİ MARKET FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

Temel gıda fiyatlarındaki indirimin fiyatlara yansımasının zaman alacağını belirten Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İndirimin etiket fiyatlarına yansıması ancak sektörün de fedakarlık göstererek indirime gitmesiyle sağlanacaktır. Örneğin sektör derse ki biz de yüzde 7 indirime gidiyoruz. Yüzde 7+7, 14 yapar, bu da tamamlanır ve piyasalar yüzde 15’lik bir ucuzluğu görür. Ancak sektörün indirime gitmesi zaman alır. Ama şu anlık alış veriş yaptığın noktada sen nihai tüketici olarak aldığın ürününü KDV’sinin düşük olduğunu göreceksin. Ancak diyelim 100 liralık kümülatif ürün aldın, bunların tamamında yüzde 1’i göremeyeceksin. O farklı olacak ama yüzde 7’yi net göreceksin”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu