GÜNDEM

LGS Başvurularında bugün son gün

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran’da uygulanacak merkezi sınav için başvurular bugün sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı, velilere otomatik başvuruların yapıldığına ilişkin mesaj gönderip bilgilerin e-Okul adresinden kontrol edilebileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından otomatik olarak yapılan başvuruların tamamlanmasıyla ; fotoğraflı sınav giriş belgeleri 27 Mayıs’tan itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren kendilerine ulaşan sınav giriş belgelerini mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesini bulundurmak zorunda.

SINAV İKİ OTURUMDA OLACAK

Sınav iki oturumdan oluşuyor. Sınav günü birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden ; toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin bu soruları yanıtlamak için 80 dakika süreleri olacak.

MEB’DEN MESAJ

MEB tarafından velilere gönderilen mesajda ; “Sayın veli, 8. sınıf öğrencinizin Merkezi Sınav (LGS) Başvurusu, Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu gereği Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılmıştır. Başvuru bilgilerinizi e-Okul.meb.gov.tr adresinden Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yaparak kontrol edebilirsiniz” denildii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu