EKONOMİ

Maden sektörünün ihracatı 2020’de 4,3 milyar dolara ulaştı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörünü değerlendirdi.

Covid-19 virüsünün, Türkiye’nin en büyük ihraç pazarı Çin’de ortaya çıktığı için pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında maden sektörünün geldiğini belirten KAYA,

“Buna rağmen 2020 yılının ocak-aralık döneminde, 4,3 milyar dolar döviz kazandırdık.”

Ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağlayan bir sektör olduğumuz için; iç pazarla birlikte 40 milyar dolarlık bir değer oluşturarak ülke ekonomisine GSYİH’nın yüzde 5’i oranında katkı sağladık.

Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor; yani katma değeri ülkemize kalıyor.

İşlenmiş ürün üretimini teşvik etmek amacıyla da bu yıl ilk kez; gerçekleştirdiğimiz ve 400’e yakın başvuru aldığımız Amorf Doğal Taş Proje Tasarım Yarışması bizler için; çok önemli.

Çünkü; hammadde ya da yarı mamul yerine; özellikle doğal taş hammaddesine tasarımla, sanatsal ve estetik dokunuşla; yenilikçi teknolojilerle sağlanacak katma değerli; üretimler ihracat hacmimizi hak ettiği gibi çok daha yüksek seviyelere çıkaracaktır.

O nedenle doğal taş sektörüne tasarımı ve estetiği getirmeyi, katma değerli üretimler gerçekleştirmeyi ve bu üretimler için yeni yatırımlar yapılmasını arzu ediyoruz.

  •  madencisi,
  • sanayicisi,
  • akademisi,
  • tasarımcısı,
  • mimarı ve iç mimarı,

ile hep birlikte; sektörde yeni bir ekonomi oluşturmak istiyoruz.

2021 yılında da düzenleyeceğimiz bu yarışmaya ilginin daha fazla olacağını başvuru sayısının artacağını düşünüyoruz.  ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu