EKONOMİ

Maden sektörünün ihracatı 2020’de 4,3 milyar dolara ulaştı

Maden sektörünün ihracatı 2020'de 4,3 milyar dolara ulaştı
Maden sektörünü değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörü ihracatının 2020'de 4,3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörünü değerlendirdi.

Covid-19 virüsünün, Türkiye’nin en büyük ihraç pazarı Çin’de ortaya çıktığı için pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında maden sektörünün geldiğini belirten KAYA,

“Buna rağmen 2020 yılının ocak-aralık döneminde, 4,3 milyar dolar döviz kazandırdık.”

Ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağlayan bir sektör olduğumuz için; iç pazarla birlikte 40 milyar dolarlık bir değer oluşturarak ülke ekonomisine GSYİH’nın yüzde 5’i oranında katkı sağladık.

Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor; yani katma değeri ülkemize kalıyor.

İşlenmiş ürün üretimini teşvik etmek amacıyla da bu yıl ilk kez; gerçekleştirdiğimiz ve 400’e yakın başvuru aldığımız Amorf Doğal Taş Proje Tasarım Yarışması bizler için; çok önemli.

Çünkü; hammadde ya da yarı mamul yerine; özellikle doğal taş hammaddesine tasarımla, sanatsal ve estetik dokunuşla; yenilikçi teknolojilerle sağlanacak katma değerli; üretimler ihracat hacmimizi hak ettiği gibi çok daha yüksek seviyelere çıkaracaktır.

O nedenle doğal taş sektörüne tasarımı ve estetiği getirmeyi, katma değerli üretimler gerçekleştirmeyi ve bu üretimler için yeni yatırımlar yapılmasını arzu ediyoruz.

  •  madencisi,
  • sanayicisi,
  • akademisi,
  • tasarımcısı,
  • mimarı ve iç mimarı,

ile hep birlikte; sektörde yeni bir ekonomi oluşturmak istiyoruz.

2021 yılında da düzenleyeceğimiz bu yarışmaya ilginin daha fazla olacağını başvuru sayısının artacağını düşünüyoruz.  ifadelerini kullandı.

Çağrı Haber

Yorum Yap

Yorum göndermek için buraya tıklayın