GÜNDEM

Mehmetçik Mahallesindeki imar değişikliği yeniden yargıya taşındı

Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği, Karaköprü’de Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parselde dini tesis, sağlık, kültürel ve sosyal tesis ile semt pazarı alanının konut alanına çevrilmesine ilişkin imar planı değişikliğini tekrar yargıya taşıdı.

Şanlıurfa’nın  Karaköprü ilçesine bağlı Mehmetçik Mahallesinde dini tesis,  ; sağlık, kültürel ve sosyal tesis ile semt pazarını içeren sosyal donatı ; alanlarının konut alanına çevrilmesine tepkiler sürüyor.

Mehmetçik Mahallesi’nde 811 nolu parselde yaklaşık 20 dönümlük sosyal donatı alanının imar planında, ; Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişikliğe gidilmiş, söz konusu bölüm konut alanına dönüştürülmüştü. Karar, ; Danıştay’ın hukuka aykırı işlem ve usulsüzlüğe yönelik nihai kararına rağmen alınmıştı.

Mahkeme kararına rağmen imar planında yapılan değişiklik Urfa’da birçok kesimin tepkisini çekmiş, ; düzenlemenin iptal edilmesi için imza kampanyaları başlatılmıştı. Ancak bir sonuç alınamayınca Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği ; konuyu geçtiğimiz günlerde yeniden yargıya taşıdı.

Bu alanla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay 6. Dairesine Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı aleyhinde başvuran TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın dava dilekçesinde, ; “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 11.03.2022 tarih ve 5301 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylanan Şanlıurfa İli, ; Karaköprü ilçesi, Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planının ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının öncelikle yürütmesinin durdurulmasına takiben iptaline karar verilmesi talebidir” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu