GÜNDEM

Melik: Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilmelidir

Milletvekili olabilmek için Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanlığı görevinden istifa eden Abdullah Melik, 14-26 Mart’ta kentte etkili olan yağışlardan; 3 milyon dekar buğday, 1,5 milyon dekar kırmızı mercimek, 900 bin dekar arpa arazisinin, 20 milyon adet fıstık ve 100 bin adet badem ağacının ciddi şekilde zarar gördüğünü belirterek, “Urfa afet bölgesi ilan edilmeli, çiftçilerin zarar ziyanları karşılanmalı.” dedi.

Şanlıurfa’da 14-15 Mart’ta yaşanan sel felaketi ve sonraki günlerde yaşanan sağanak yağışlar bölgede ciddi hasara yol açtı. Tarım alanları ciddi şekilde zarar gördü.

Milletvekilli olabilmek için Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanlığı görevinden istifa eden Abdullah Melik, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda 14-26 Mart’ta kentte etkili olan yağışlardan tarım arazilerinin ciddi anlamda zarar gördüğünü belirtti.

Melik, paylaşımında Şanlıurfa’nın afet bölgesi ilan edilmesi ve çiftçilerin zararların karşılanması gerektiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Şanlıurfa’da 3 milyon dk buğday, 1,5 milyon dk kırmızı mercimek, 900 bin dk arpa, 20 milyon adet fıstık, 100 bin adet badem ağacı var, yoğunluklu Urfa merkez köyleri ve ilçeleri 14-26 Mart’ta yağan yağmurdan ve selden ciddi bir şekilde çiftçiler zarar görmüştür. 14-26 Martta yağan aşırı yağışlardan dolayı bitkilerde ciddi bir şekilde hastalık ve zararlılar oluşacaktır, buda ürün kaybına neden olacaktır. Urfa afet bölgesi ilan edilmeli, çiftçilerin zarar ziyanları karşılanmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu