GÜNDEM

Melle Sabri Alkış’ın hayatı kitaba döküldü

Ömrünü İslam’ı anlamaya ve anlatmaya adamış olan Melle Sabri Alkış'ın hayatı “Bir Devir Bir Şahit Melle Sabri” adlı kitaba aktarıldı.

Şanlıurfa’nın önemli şahsiyetlerden biri olan Melle Sabri Alkış’ın hayatı kitaba dönüştürüldü.

Melle Sabri Alkış’ın oğlu Mehmet Alkış, babasının yaşamını ve yaşadığı dönemi ; “Bir Devir Bir Şahit Melle Sabri” adlı kitaba aktardı.

Mehmet Alkış, babasının yaşamını anlattığı kitabına ilişkin sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Merhum Alkış, ileri seviyede hem geleneksel medrese hem tasavvuf eğitimini tamamlamış ve çifte icazetle kendi şartlarında tedrisata başlamış ancak ; İslam’ın değişimci karakterinin geleneksel anlayışla uyumlu olmadığını fark ettiği genç yaşlarında, ; Bediüzzaman Said Nursi’yi ve fikirlerini tanıması onun hayatının en önemli dönüm noktası olmuştu. Uzun yıllar emek verdiği eğitim-öğretim hayatında edindiği bakış açısı, ; ruhunun derinliklerinde hissettiği ama dışa vuramadığı değişimci eğilimi bu tanıma sonucunda harekete geçirmişti.

Ona en çarpıcı gelen; Peygamberlerin ortak özelliği olmasına rağmen emeği ile geçinmeyi terk ederek ; hakikatin sözcüsü olmaktan uzaklaşmış olan medrese ve tarikat ehlinin tersine Said Nursi’nin bu özelliğiyle öne çıkması olmuştur. Bu zata olan hayranlığının temelinde kitap ve sünnetin ısrarla öğütlediği prensiplere bağlı kalmaktaki tavizsiz duruşu ve kurulu düzene muhalefeti yer alıyordu.

Kuran, hadis ve diğer ilimlerin ışığında risaleleri açıklamakta gösterdiği performans, önceleri, ; Nurcular arasında büyük kabul görürken zamanla bu ilgi kayboldu. Kurulu düzenle iyi ilişkiler içinde hareket ederek muhalif duruşunu kaybetmeye başlayan Nurcular ona mesafeli durmaya, ; ardından da onu dışlamaya başladılar. Hayatının son dönemlerinde söz konusu gruplarla ilişkisi neredeyse tamamen son bulmuştuu.

Medrese ve Tarikat ehline saygısını kaybetmeden içine düştükleri çıkmazlardan kurtulması için mücadele etmek isterken ; aynı endişelere sahip olan Said Nursi’ye bağlanmıştıı. Ancak zamanla ona bağlı olduğunu iddia edenlerin aynı hastalıklara yakalanmış olması ruhunda derin yaralar açmıştı.

Böyle bir ruh hali içindeyken bedeni hayata yenik düştü”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu