GÜNDEM

Memurların gözü yeni zam teklifinde

Memur ve memur emeklisinin gözü yeni zam teklifinde. Yaklaşık 6 buçuk milyon memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı devam ederken taraflar 4. kez yarın bir araya gelecek. Bu toplantıda hükümetin üçüncü ve son teklifini vermesi bekleniyor.

Hükümetin memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yıllarını kapsayan zam pazarlığında üçüncü teklifi yarın açıklaması bekleniyor.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç devam ediyor.

Görüşmelerde, kamu işveren heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti.

2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifini yeterli bulmayan sendikalar, kamu işveren heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu.

Hükümet memur ve memur emeklisine 2. zam teklifini sundu. 17 Ağustos’ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet ilk teklifini revize ederek, memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklif etti. Ancak bir kez daha uzlaşı sağlanamadı.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemlerde toplam yüzde 70, 2025 için ise, altışar aylık dönemlerde toplam yüzde 40 zam talep etmişti. Her iki yıl için de ayrıca yüzde 10 refah payı istemişti.

Taraflar 22 Ağustos’ta yeniden masada olacak. Yine anlaşma çıkmaması durumunda ise 23 Ağustos’tan itibaren kamu görevlileri hakem kuruluna başvurulacak. Bu aşamada kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu