GÜNDEM

Milli Eğitim Bakanından Asım Sultanoğlu’na destek

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, kentte ataması tartışmalara neden olan İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun arkasında olduğunu ve sonuna kadar destek vereceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, Şanlıurfa ziyareti kapsamında öğretmenlerle bir araya geldi.

Haliliye’deki ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantı sonrası Bakan Tekin, açıklamalarda bulundu.

Kentte bir süredir tartışma konusu olan İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun ataması hakkında konuşan Bakan Tekin, sadece Urfa’da değil ülkede genelinde yaklaşık 30 ilde il milli eğitim müdürünün değiştiğini vurguladı.

“Urfa’daki il milli eğitim müdürü arkadaşımızı da değiştirdik ve yerine yeni bir arkadaşımızı getirdik” diyen Tekin, kamuoyunda yapılan eleştirileri, realiteden uzak, bakanlıkla herhangi bir diyalog içerisine girilmeden yapılmış, tamamen siyasi polemik konusu açıklamalar olarak nitelendirdi. Yusuf Tekin, şunları söyledi:

“Bizler Milli Eğitim Bakanlığı olarak herhangi bir ile milli eğitim il müdürü atarken, yönetici atarken, önce ilin ihtiyaçlarını ortaya koyuyoruz. Biz şunu gördük; Şanlıurfa’da çok büyük derslik ihtiyacı var, dolayısıyla bu ihtiyacı giderebilecek şekilde yatırım, inşaat, arsa üretimi ve bu süreci bakanlıkla koordineli bir şekilde takip edecek en çok güvendiğimiz arkadaşlardan bir tanesini de Şanlıurfa’da il milli eğitim müdürü olarak göreve getirdik. Bunun altını çizerek söylüyorum. Bu atamayı yaparken tamamen Şanlıurfa’nın ihtiyaçlarını düşündük. Şu anda Şanlıurfa’nın derslik ihtiyacı hatsafhada. Dersliklerdeki öğrenci sayısı lokal olarak bazı okullarda çok yüksek, bu problemin çözülmesi gerekiyor. Biz bu anlamda yeni görevlendirdiğimiz Asım Sultanoğlu kardeşimizle beraber, biz de onun arkasında sonuna kadar durarak, buradaki talepleri realize etmek için azami çabayı göstererek Urfa’nın okul ihtiyacını, derslik ihtiyacını önümüzdeki yıl gidermek istiyoruz.”

“SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”

Eleştiriyi yapanlara da seslenen Bakan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye bir hukuk devleti. Kimsenin kendi ürettiği varsayımlardan hareketle biz insanları suçlu ilan edemeyiz. Bahsi geçen arkadaşımız, il milli eğitim müdürümüz daha önceki görevi esnasında talihsiz bir olay yaşadı. Ben o dönem müsteşardım. Biz bakanlık teftiş kurulunu anında harekete geçirdik. Kurul olayla ilgili değerlendirmesini yaptı. İkincisi olay yargıya intikal etti. Yargı süreci var. Her iki sürecin neticesinde de il milli eğitim müdürümüzün süreçle ilgili herhangi bir kusuru tespit edilmedi. Hukuken ve denetim süreci sonucunda suçu tespit edilmeyen, edilemeyen, suçsuz olan kişi de bizim gözümüzde masumdur. Masum insanların hukukunu korumak da bizim görevimizdir. Dolayısıyla başarılı bir müdürümüz. İl müdürümüzün arkasındayız. İl müdürümüzü buraya gönderirken de temel gerekçemiz Şanlıurfa’nın ihtiyaçları konusunda kesinlik başarılı olacağına inandığımız, bu konuları birebir takip edebileceğimiz bir arkadaşımız olduğu için gönderdik. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar da yardımcı olacağız”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu