GÜNDEM

O isim Türkiye ekonomisinin devleri arasında yer aldı

Hassan Elektrik, 1.5 milyar TL’yi aşan net satış hacmiyle Fortune 500 Türkiye listesine girerek,Türkiye ekonomisinin devler ligindeki yerini aldı. 2023’te pazarlamasını yaptığı şalt ürünlerinde de üretici kimliği kazanacak olan Hassan Elektrik, Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Listesinde 371. sırada yer alarak daha üst sıralar için hedef yükseltiyor.
Şirketlerin 2021 yılı finansal tabloları baz alınarak hazırlanan Fortune 500 Türkiye listesinde, satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük şirketleri sıralanıyor. Hassan Elektrik 2021 yılında elde ettiği 1 milyar 519 milyon 470 bin 607 TL tutarındaki net satış büyüklüğü ile listenin 371. sırasında yer aldı.
Temsil ettiği firma ve müşteri sayısını her geçen gün artıran Hassan Elektrik, daha önce Siemens, Hyundai gibi markaların Türkiye bayiliğinden, LS markasının Türkiye distribütörlüğünden kazandığı tecrübelerle müşterilerinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için XKorenElectric markasının da yurt içi ve yurt dışında satış ve pazarlamasını yapıyor. Kurulduğundan beri yakaladığı büyüme trendini sürdürerek, temsilciğini yaptığı markaların şalt malzemelerinin farklı sektörlere satışını gerçekleştiren Hassan, Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketinin tedarikçisi konumuna geldi.
2 bin metrekarelik elektrik panosu imalatı ve bu ürünlerin montajını yaptığıbir tesisi bulunan Hassan Elektrik’in ürettiği panolar nükleer santrallerden konut projelerine, hastanelerden endüstriyel yapılara kadar birçok alanda kullanılıyor. Bunlardan en iddialısı ise şantiye panosu ürettiğiAkkuyu Nükleer Santrali. Yeni panoların üretimi için de görüşmelerini sürdüren şirket, uzman kadrosunun birikim ve tecrübeleri ile elektrik panosu üretimi ve montajı alanında önemli bir boşluğu dolduruyor.
ŞALT ÜRÜNLERİNDE PAZARLAMADAN ÜRETİME GEÇECEK
Hassan Elektrik, 2023’te ise pazarlamasını yaptığı alçak gerilim şalt ürünlerinin üretimini yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’de bu alanda 3 adet olan üretim tesisinin yanına kendi fabrikasını da ekleyerek, pazarlamadan üretici konumuna geçme çalışmalarını sürdüren Hassan Elektrik, 2023’te “Şalt ürünlerinin üretiminde artık biz de varız.” demek için gün sayıyor.
Etik değerlerden taviz vermeden, müşteri memnuniyetini ön planda tutup, “Her koşulda sıfır hata” mottosuyla faaliyetlerini sürdüren Hassan Elektrik, TOBB’un ve TEPAV Vakfı’nın 2016 yılında yaptığı araştırmada, 2012 ve 2015 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında 34. sırada yer aldı. Aynı çalışmanın 2020’de yapılan araştırmasında da 2016 ve 2020 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında 63. oldu.
Hassan Elektrik’in topluma, çevreye ve çalışanlarına duyarlı bir şekilde büyümesi için çalışan şirketin kurucusu ve CEO’su Hasan Kaytan ise küçük yaşlarda başlayan iş yaşamını, babasının “melek yatırımcılığı”ndan aldığı destekle bağımsız bir noktaya taşıdı. Farklı sektörlerde bilgi birikimi ve tecrübe kazanan Hasan Kaytan, hem kendisine hem de Türkiye’nin geleceğine duyduğu güvenden aldığı güçle, iş dünyasının üst noktalarına uzanan bir başarı çizgisi yakaladı. Hasan Kaytan, Ekonomist ve Capital dergilerinin öncülüğünde gerçekleştirilen ‘40 yaş altı 40 CEO’ listesine 2019 yılından bu yana 3 defa girdi.

LİDERLİK HEDEFİYLE ALINAN AKSİYONLAR

Yeniliğe açık, başarı motivasyonuyüksek ve heyecanlı bir ekiple, teknolojiyi takip ederek hedeflerine ilerleyen Hassan Elektrik, belirsizlikleri profesyonel kriz yönetimi tecrübesiyle aşarak güçlü büyüme çizgisini koruyor.2015 yılında koyduğu Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te 1 milyar TL ciroya ulaşma hedefini çok önceden yakalama başarısını gösteren Hassan Elektrik, yüksek kredibilitesinin yanı sıra, taleplere hızlı ve rekabetçi fiyatlarla geri dönüş yapmasıyla da rakiplerinden ayrışıyor.
“Sıfırdan çok hızlı ivme kazanarak ve bu sürati, kazandığım tecrübelerle harmanlayıp sağlam temellere oturtabilme konusunda özel bir çaba sarf ettim.” diyen Hassan Elektrik CEO’su Hasan Kaytan, 2008’de kurulan Hassan Elektrik’in 2021’de 100 milyon dolar dış ticaret hacmine ulaştığına dikkat çekti. Bu rakamın 65 milyon dolarının ihracattan geri kalan bölümün ise ithalat kaleminden oluştuğuna işaret eden Hasan Kaytan, “1,5 milyar TL’yi geçen net satış hacmimizle Fortune 500 Türkiye 2021 listesine girerek güçlü büyüme çizgimizi devam ettiriyoruz. 2022 yılında da yurt dışı piyasalara ağırlık vererek enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştirebileceğimizi öngörüyoruz. Özellikle Asya ve Orta Doğu’da büyüme hedefimiz bulunuyor. Bunun yanında dikili tip pano üretimi ile Avrupa pazarında yer edinmek için ekibimizi sürekli geliştirirken fuar çalışmalarımıza da hız veriyoruz. Yurt dışı pazarlama hizmetlerimizde kaliteyi yükseltmek için dış ticaret ekibimize de ciddi yatırım yapıyoruz. “ şeklinde konuştu.
2022’de iç piyasada da Hassan Elektrik adını daha güçlü duyurmak adına pazarlama ekiplerini büyüttüklerini söyleyen Kaytan, “İçinde bulunduğumuz koşullarda özellikle ürün stoğuna yatırım yapan, çeşitliliği artıran, durmayan firmalar kazanıyor. Piyasanın düzelmesini beklemeye gerek yok; çünkü piyasayı biz düzeltiyoruz. Bizim derdimiz ithal ikame olmadan üretim ve ihracat yapmak. 2022’de ürettiğimiz ürünleri dış pazarlara sunma gayretinde olacağız. 2022’nin tüm ülke için yükselme yılı olmasını hayal ediyoruz. “ değerlendirmesinde bulundu.
Enerji sektöründe akla gelen ilk şirket olma, ithal ettikleri bütün ürünleri Türkiye’de üretme hedef ve hayali doğrultusunda çalıştıklarını aktaran Kaytan, “2023’te devreye almayı planladığımız yatırım projemiz sağlam adımlarla ilerliyor. Ekonomik konjonktüre de bağlı olarak önceliğimiz her zaman üretim ve bu sayede istihdama katkı yapmak olacak. Gelecekte de yurt içi ve yurt dışı piyasalarda bu tecrübenin nimetlerinden faydalanarak adı geçen ve tercih edilen bir firma olma planlarımız, devler liginde üst sıralarda bulunma amacımız doğrultusunda aksiyon alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu