URFA YEREL HABERLER

Özaslan: Mayınlı arazileri temizleyip sera kente dönüştürelim

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan, Şanlıurfa- Suriye sınırında bulunan mayınlı arazilerin temizlenerek mevsimlik tarım işçilerine tahsis edilmesi önerisinde bulundu.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Şanlıurfa İl Bakanı Emin Özaslan, Şanlıurfa- Suriye sınırındaki mayınlı arazilerle ilgili hükümete çağrıda bulundu.

“Mayınlı araziler temizlenip, sera kent kurulsun” diyen Özaslan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 “Dünyada gıda krizi konuşuluyor. Her zaman olduğu gibi gıdaya çok büyük bir ihtiyaç var. Gelin, mayınlı arazileri temizleyelim. Daha sonra da burayı sera kente dönüştürelim. Hükümet, bunu tarım kredi kooperatifleri bünyesinde yapabilir.

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçileri çok büyük bir yoğunluktadır. Burayı sera kente çevirerek Urfalı mevsimlik tarım işçilerine tahsis edelim. Onlar gelip burada ürün eksinler; hem kendileri hem Şanlıurfa hem de Türkiye için çok büyük bir katkı sağlamış olsunlar. Hükümet isterse bunu çok rahat yapabilir.”

Özaslan, 194 kilometre uzunluğundaki sınırda ortalama 70-80 bin dönüm arasında tarım arazisi bulunduğunu hatırlatarak, “Bu ekilebilir arazidir. Çok verimli bir topraktır. Lütfen gelin buraya sera kent yapalım. Tarım kredi kooperatifleri bünyesinde de olabilir ya da özel bir kooperatif kurulabilir” dedi.

Emin Özaslan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bir Urfalı olarak hükümetten isteğim; Şanlıurfa’da 350-400 bin mevsimlik tarım işçisi dışarı gidiyor. Lütfen onları dışarı göndermeyelim. Onlar kendi memleketlerinde sera kentte çalışsınlar. Hem kendileri üretsinler, kazansınlar hem de Türkiye kazansın. Yeri geldiğinde bu ürünleri Türkiye’de satabiliriz hem de yurtdışına ihraç edebiliriz. 70-80 bin dönümlük arazide sera kent kurmak; çok da küçük bir şey olmasa gerek.

Bütün Urfalılar adına hükümete sesleniyorum. Gelin hep beraber burada mayınlı arazileri temizleyelim ve sera kent kuralım”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu