GÜNDEM

Peltek: Kamu müteahhitleri iflasla karşı karşıya

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışlarının kamu müteahhitlerini iflasa sürüklediğini belirtti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, ; demir, çimento, seramik, hazır beton gibi en temel inşaat malzemelerinin fiyatlarında yaşanan yüksek artış ve kurdaki dalgalanmanın kamuya iş yapan müteahhitleri zor duruma getirdiğini kaydetti.

Peltek, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, kamu müteahhitlerinin ihaleyi aldıkları günle bugünkü piyasa fiyatları arasında maliyet farkının her geçen gün arttığını, ; müteahhitlerin malzeme temini ve ihale sürecini yönetmekte sıkıntı yaşadığına dikkati çekti.

Peltek, Şanlıurfa’da bulunan bazı kamu projelerinin de inşaat maliyetlerindeki fiyat artışları yüzünden durma noktasına geldiğini ifade ederek,  açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Kamuya iş yapan müteahhitler maalesef iflaslarla karşı karşıya kalmışlardır. Bünyesinde 300’e yakın alt sektörü bulunduran, hem üretim hem de istihdama çok önemli katkı sağlayan inşaat sektörünün zora girmesiyle başta işsizlik ve finans döngüsü olmak üzere ilimiz ve ülke ekonomimize olumsuz etkisi olacak, telafisi imkansız sonuçları doğuracaktır. 19 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Kamuya İş Yapan Yüklenici Firmalara Ek Fiyat Farkı Verilmesini ve Sözleşme Devri Hakkını Öngören Kanun’ yapımı devam eden alt yapı çalışmaları, yol, okul, hastane gibi yapımı devam eden projelerin tamamlanmasına yetmeyeceği gibi işlerin durmasına sebep olacaktır. Firmaların azami yüzde 10 gibi kar beklentisi ile aldıkları ihalelerde piyasadaki artış oranları yüzde 250’yi geçmiş olması firmaların tamamen elini kolunu bağlamıştır ki firmalar işsiz olmayı kabul edip tasfiye talebinde bulundukları önemli bir ayrıntıdır.”

Mağduriyetin önlenmesi için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade eden Peltek, açıklamasına şöyle devam etti:

“İş bitimine kadar reel fiyat farkı uygulanması yapılması, buna rağmen işlerini yürütemeyecek olan sektör temsilcilerine projelerin etkilenmemesi için;  yüzde 50 fiziki gerçekleşme seviyesinin altında olan işlere şartsız tasfiye hakkı getirilmesi sektörün en önemli beklentisidir. Ayrıca, bu işler süreli olduğu için iş programına göre gerçekleşmeyen kısımlar için süre uzatımı gerekmektedir. Hem toplumun hem sektörün hem de kamunun mağduriyetinin önlenmesi anlamında ; bu düzenlemelere ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Bu konuda, Odamızın 9. ve 10.’uncu meslek grubu komite üyeleri bizlere müracaatta bulunarak ; sorunlarına çözüm üretilmesini talep etmiştir.  Bu çerçevede; 31 Aralık 2021 tarihi ve öncesinde işi yüklenen müteahhitlere, 1 Ocak 2021 tarihinde işin bitimine kadarki süreci kapsayacak şekilde fiyat farkı ödemesinin yapılması, fiziki gerçekleşmesi yüzde 50’nin altında kalıp gerek finansal, gerekse de teknik açıdan devam ettirilmesi mümkün olmayan kamuya ait işler için koşulsuz ve cezasız Tasfiye Hakkı’nı, işlerini devam ettirmek isteyen üstlenici firmalara da süre uzatma hakkı tanınması hususunda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu