EKONOMİ

Petrol fiyatlarında artış sürüyor

Benzin, motorin ve oto gazda zam dalgası bitmiyor. Benzin ve motorine, 70 ile 90 kuruş arasında zam geleceği iddia edildi.

Petrol fiyatları son 7 yılın zirvesindeki seyrine devam ediyor. Petrol piyasasındaki yükselişin benzin fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Petrol fiyatlarının cuma günü son yılların zirvesine ulaşmasının ardından bugün fiyatlarda artış devam ediyor. Brent petrol 7 haftalık yükselişine devam ederken son olarak 2014’ten bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Petrol vadeli işlemleri, Asya piyasasında ilk işlem saatlerinde varil başına 94 doları gördükten sonra bir miktar geri çekildi. Bugün sabah saatlerinde Brent petrolün varil fiyatı 93,60 seviyesinde seyrederken Batı Teksas petrolü varil başına 92 dolar seviyesinden işlem gördü.

SUUDİ ARABİSTAN PETROLE ZAM YAPTI

Bu sırada petrol devi Suudi Arabistan da mart ayı için Asya, ABD ve Avrupa’daki müşterilerine zam yaptı. Suudi Arabistan ham petrol fiyatlarını artırarak, güçlü talebin devam edeceği sinyalini verdi.

Ülkenin ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, ABD’deki müşterilere sattığı petrolün varil fiyatını 30 sent artırırken, Avrupalı müşteriler varil başına 70 sent ile 2,30 dolar arasında daha fazla ödeme yapacak. Uzakdoğu ülkelerine gönderilen petrolün varil fiyatında ise 30 ve 70 sent arasında artışa gidildi.

BENZİNE ZAM BEKLENİYOR

Petrol piyasasındaki yükselişin aynı şekilde yurt içinde de pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor. 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatları, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının doğrudan belirlenmesinde önemli bir etken.

Tamamlanmış petrol ürünleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının artması durumunda tüm tamamlanmış ürünlerin fiyatları da artıyor. Benzin fiyatları son olarak geçtiğimiz hafta zamlandı.

Salı günü benzinin litresine 39 kuruş, motorine 32 kuruş zam yapıldığını duyurulmuştu. Çarşamba günü ise LPG otogazın litre fiyatında 40 kuruş artış yaşanmıştı. Yeni zamlarla birlikte 15 lira sınırında bulunan benzin ve motorin bu sınırı aşarak rekor kırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu