GÜNDEM

Ramazan ayında ağız ve diş bakımının önemi

Ramazan ayında beslenme düzeni değiştiği ve uzun süre aç kalındığı için ağız ve diş bakımı konusunda çok daha özenli olmak gerektiğini ifade eden Diş Hekimi Dt. Mehmet Fatih Yurum, açlık ve susuzluk sebebiyle oluşan ağız kokusu günlük hayatı etkilediği, özellikle kalabalık yerlerde çalışan ve insanlarla sürekli iletişim halinde olan kişiler için önemli bir sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Ramazan aylarında açlık ve susuzluğa bağlı oluşan ağız kokusunu önlemek ise mümkündür. Bunun için ağız ve diş bakımına önem verilmeli, iftar ve sahur sonrasında mutlaka diş fırçalanması gerekmekte.

 

Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde görevli Diş Hekimi Dt. Mehmet Fatih Yurum, “İftardan ve özellikle sahurdan sonra dişlerimizi iki dakika boyunca fırçalamamız gerekiyor. Diş ipi kullanımına devam etmeliyiz. Dişlerin arasında biriken gıdalar koku olmasına sebep olabilir. Sonra dilimizi de fırçalamamız gerekiyor. Bunlar bakterilerin azalmasını sağladığı için ağız kokusunu engelleyecektir.

 

Gece hareketli protezlerimizi çıkarıp temizledikten sonra sabah tekrar kullanmalıyız, vatandaşlarımızın eski protez ve köprülerini ağız hijyeni açısından yenilemesi gerekmektedir. Çünkü burada birikecek olan gıdalar ağız kokusuna neden olabilir. İftardan ve sahurdan sonra bol bol su tüketmemiz gerekiyor. Su tüketimi ağız florasını hem temizlediği gibi kirük artışını da arttıracaktır ve bakteri oluşumunu engelleyecektir.

 

Vatandaşlarımız Ramazan ayı boyunca iftardan sonra 19.30-24.00 saatleri arasında hastanemize gelip tedavilerini yaptırabilirler. Randevu almalarına gerek olmaksızın hastanelerimize başvurup tedavilerini tamamlayabilirler. Sabah saatlerinde ise polikliniklerimiz hizmet vermeye devam etmektedir. Acil durumlar hariç MHRS üzerinden randevularını alıp tedavilerini olabilirler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu