Resulayn’da teröristler teslim olmaya başladı

Suriye Geçici Hükümet Başkanı Abdurrahman Mustafa, Resulayn’da bir açıklamada bulunarak aldatılarak veya zorla terör örgütü YPG/PKK'ya katılanlardan suç işlememiş olanların affedileceğini açıklamıştı.

4 Aralık'ta yapılan bu çağrının ardından PKK/YPG terör örgütü saflarında yer alan 30 kişi silah bırakarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) askerlerine teslim oldu. 
 


 

Barış Pınarı Harekatının ardından Askeri Şorta Merkezi olarak kullanılmaya başlanan binanın önünde konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa, "Tüm bileşenleriyle vatanımızı yeniden imar etme önemine inanarak; Suriye Geçici Hükümeti olarak 4 Aralık tarihinde bir af çağrısı yayınlayarak, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusunda kurtarılan bölgelerde yaşayan aldatılarak veya zor kullanılarak terör örgütlerinin saflarına katılan ve elleri kana bulanmayan vatandaşlara, silahlarını bırakarak emniyet güçlerine müracaat ederek kendilerinin ve aile bireylerinin güvenli bir şekilde evlerine dönüşlerini sağlamaları çağrısında bulunmuştur. Birçok evladımızın bu çağrıya olumlu şekilde yaklaşması nedeniyle insani girişimimizi hayata geçirme ve vatandaşlarıma karşı sorumluluklarımız çerçevesinde gönüllü olarak teslim olanlar ve elleri kana bulanmadığı adli makamlarımızca ispatlanan vatandaşlar serbest bırakılacaktır. Evlerine dönerek Suriyeli kardeşleriyle terörün neden olduğu yıkımı yeniden imar etmek amacıyla bugün ilk grup serbest bırakılacaktır. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için gece gündüz nöbet tutan emniyet güçleri ve milli ordumuz nerede olursa olsun terörle mücadele etmeye devam edecektir" dedi. 
 


 

4 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan teslim olan ve kanlı olaylara bulaşmadığı tespit edilen 4 kişi serbest bırakıldı. PKK/YPG saflarına zorla katılan ve serbest kalan 4 kişi, "Bize gayet iyi baktılar ve adaletli şekilde yargıladılar. Suça bulaşmadığımız anlaşılınca de serbest bırakıldık. PKK/YPG'nin kandırarak veya zor kullanarak saflarına kattığı diğer kardeşlerimizin bir an önce teslim olmalarını istiyoruz" sözlerine yer verdi.

Yine Barış Pınarı Harekatı sırasında gözaltına alınan 30 kişi de Resulayn'daki askerlik şubesinde yapılan işlemlerin ardından izin yazısıyla serbest kaldı. 

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu