SAĞLIK

Salgın ‘şire’ ürünlerine ilgiyi arttırdı

Şanlıurfa’da soğuk ve kurak geçen kış aylarında insan vücudunu sıcak tutan ve her derde deva olarak adlandırılan şire ürünlerine ilgi arttı. Kentte özellikle soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez yemişleri olan pestil, çekçek, kuru üzüm, cevizli ve fıstıklı sucuk gibi ürünler vitrinleri süslüyor. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruma sağlayan ürünler talep görüyor.

Şanlıurfa’da Kış mevsiminde önemli yeri olan cevizli sucuk, muska, pestil, kuru üzüm gibi şire türlerinin soğuklara karşı vücudu dinç tuttuğu için bu dönemlerde daha çok tüketiliyor.

Kentte vatandaşlar kışın vazgeçilmez lezzetleri olan şire ürünlerine yöneldi. Pestil, cevizli fıstıklı sucuk çeşitleri, muska ve cezeryeden yapılma atom çeşitleri… Sonbahar mevsiminde uzun emekler sonucu bağ bozumundan elde edilen birbirinden lezzetli ve doğal ürünler tezgâhları süslüyor. Grip ve salgın hastalığın etkisiyle bu yıl şire ürünlerine rağbetin de arttığı gözleniyor. Şire ürünleri kalitesini göre fiyat 100 liradan başlıyor.

Kış aylarında şire ürünlerine gösterilen talep ise esnafın yüzünü güldürüyor. BİHA’ya konuşan esnaf Fatih Özbek artan talep karşısında memnun olduklarını ifade etti.

HEM TOK TUTUYOR HEM DE SALGIN HASTALIKLARA KARŞI DİRENÇ SAĞLIYOR

Şanlıurfa’da yaklaşık 35 yıldır şire ürünlerini vatandaşlarla buluşturan esnaf Fatih Özbek, havaların soğumasıyla Şanlıurfalıların şire ürünlerine daha çok talep ettiğini belirterek, soğuk ve kurak geçen kuş günlerinde şire ürünlerinin insanı hem tok tutuğunu hem de grip gibi hastalıklara karşı direnç sağladığını belirtti.

Esnaf Özbek, “Malum hastalık var, insanlarda bağışıklıklarını yüksek tutmak ve hastalıktan korunmak için Şanlıurfalılar, Anadolu’nun kültürü olan sucuklar, cevizli sucuklar, fıstıklı sucuklar, cezeryeden yapılan atomlar, çekçekler, bastık ve muska çeşitlerimiz, ezme türlerimizi tercih ediyor” dedi.

ÖZBEK: ŞİRE ÜRÜNLERİ ENERJİ KAYNAĞI

Şire ürünlerinin fiyatlarını 100 liradan başlayıp kalitelerine göre fiyatlarının değiştiğini dile getiren esnaf Özbek, “Vatandaşlar da isteğe bağlı evine bir misafir geldiği zaman kahvenin yanına lokum türlerini tercih ediyor. Evde çoluk çocuk yiyeceklerse sucuk türlerinden tercih ediyorlar. Evlilik olduğu zaman damat tabaklarımız var onlardan gelip alıyorlar. Ürünler müşterilerin talebine göre değişiyor” ifadelerini kullandı.

Köy yapımı kaliteli ürünler yaptıklarını aktaran esnaf Özbek, insan vücudunu sıcak tutan, kan yapan, bağışıklık sistemini güçlendiren üzüm pekmezi başta olmak üzere şire türlerinin enerji kaynağı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu