Şanlıurfa bunu ilk defa görüyor: Rekabet yok destek var!

Şanlıurfa, büyükşehir ve ilçelerin birlikteliğine tanıklık etmeye başladı ve bu birliktelik, şehir için hem ilk hem de gelişmenin güzel bir başlangıcı oldu.  

31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimde Zeynel Abidin Beyazgül Büyükşehir Belediye Başkanı olurken, Mehmet Canpolat Haliliye Belediye Başkanı, Mehmet Kuş da Eyyübiye Belediye Başkanı oldu. Metin Baydilli ise Karaköprü Belediye Başkanı olarak mevcut görevini korudu. Şanlıurfa nın hem siyasi, hem ekonomik, hem tarihi hem de jeopolitik konumu itibariyle bölgenin en hassas ve en önemli kenti olma özelliğini taşıyor olması, yerel yönetimlerin yükünün ağırlığının göstergesi olurken; merkez ilçelerdeki yeni isimler ile Beyazgül'ün yol haritası da merak konusuydu.

"ŞANLIURFA İÇİN HEMFİKİR"


 

Kentte geçmiş dönemlerde sık sık kapalı kapılar ardında büyükşehir ile ilçeler arasında hem rekabet hem de çekişme olduğu gündeme getiriliyordu. Üstelik ilçelerin kendi aralarındaki rekabeti de gizli değildi. Partiler her ne kadar aynı olsa da, kentte birliktelikten ziyade soğukluk göze çarpıyordu. Başkanları bir arada görmek kimi zaman mümkün olmazken, bu yönetimde sorunları beraberinde getiriyordu. 

Beyazgül, göreve gelmesinin ardından AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ile de dirsek teması yapıp birleştirici güç olmak için kolları sıvadı. Beyazgül, "Şanlıurfa için hemfikir" olma ideolojisi ile illçe belediye başkanlarıyla toplandı. Birlik içinde şehri yönetme anlayışını başkanlara aşılayarak yola çıktı. Birliktelik, kısa sürede gözle görülür bir mesafe alınmasına sebep oldu. Ulaşımdan sosyal projelere pek çok başlık daha hızlı çözüme gitmeye başladı. 

 

Beyazgül; sadece belediye başkanları değil, Sivil Toplum Kuruluşları ve kentin iş insanlarıyla da birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğini belirtti. Bu birlikteliğin vatandaşlara en iyi hizmet olarak ulaşması istenirken, başkanları arasındaki birliktelik son olarak Haliliye ve Eyyübiye Belediyeleri arasında destek mesajları ile gündeme geldi.

İLÇELERDEN BİRBİRİNE DESTEK

 

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, ışıklandırma projesini hayata geçirdiği Bahçelievler Mahallasi'ne Beyazgül ile birlikte gitti. Ardından sosyal medya hesabından "Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Beyazül ile ışıklandırma çalışması yaptığımız Bahçelievler bölgesini ziyaret ettik. Görsel şölenimiz mahallemize renk kattı. #HaliliyeyeYakışır" paylaşımında bulundu. 

Paylaşıma Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş'tan yorum geldi. Kuş yorumunda "Tebrikler sayın Başkanım Haliliye sizlerle güzelleşecek" ifadelerine yer verdi. Canpolat da "Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Beyazgül liderliğinde Şanlıurfa’mızı hep birlikte daha iyi yerlere taşıyacağız inşallah başkanım" dedi. Bu destek yorumları takdir topladı.

VALİDEN BAŞKANLARA, KOMUTANDAN SAVCIYA…

 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de bu birlikteliğin mimarlarından. Beyazgül'e yaptığı ziyarette kadrajlara yansıyan kare de bu birlikteliğin ve izlenecek yolun kanıtı olurken, Vali Erin aynı zamanda hemen hemen tüm ziyaretlerini İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve Cumhuriyet Bassavcısı ile birlikte gerçekleştiriyor.

Kenti yönetenlerin bu birlikteliği Şanlıurfa için bir ilk olurken, bunun halka en iyi hizmet olarak geri dönmesi bekleniyor. Kentteki bu havanın da kalıcı olması isteniyor.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu