Şanlıurfa’da hava fişek kullanımına ‘ağır’ ceza kararı

Kentte çok sayıda vatandaşın şikayetçi olduğu havai fişekler konusunda Şanlıurfa Valiliği harekete geçti ve kullanımın yasaklandığını açıkladı.

Yasaklama kararının ardından İl Emniyet Müdürlüğünden de konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada, kurala uymayan ve havai fişek atan düğün sahiplerine toplamda 473 lira, düğün salonu, işyeri veya organizasyon firmasına ise 36 bin 95 lira ceza kesileceği ifade edildi.

Yine açıklamada, düğün yapacakların bölge karakollarına düğünden önce bildirimde bulunma zorunluluğu da getirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa Valiliği 10.12.2019 tarih ve 2019/1920 sayılı kararı resmi ve dini bayramlar, yerel milli günler, resmi kurum ve kuruluşların açılış törenleri ile Şanlıurfa Valiliğince uygun görülen haller dışında Şanlıurfa İli genelinde Havai Fişek, torpil, maytap vb. proteknik maddelerin kullanılması veya kullanımına müsaade edilmesi yasaklanmıştır.

Bu karara uymayanlar hakkında;

– 5236 sayılı Kabahatler kanunun Emre aykırı başlıklı 32. maddesince 320 TL para cezası veya Gürültü başlıklı 36. maddesince 153 TL para cezası,

-2872 sayılı Çevre Kanunun 20. madde H bendince bahse konu maddelerin kullanan veya kullanımına müsaade eden iş yerlerini, düğün salonu sahiplerini, organizasyon şirketleri sahiplerini vb. tüzel kişiliklere 36.095 TL para cezası,

-Ayrıca adli suç oluşturması halinde Türk Ceza Kanunu 123. maddesince Kişilerin Huzur ve Sukunu Bozma suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası, 170. maddesince Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ve 174. maddesince Tehlikeli Maddelerin İzinsiz Olarak Bulundurulması veya El Değiştirilmesi suçundan 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası verilebilecektir.

-Yapılacak olan düğün, kına gecesi, nişan ve benzeri organizasyonlarda etkinlik sahibi kimlik ve iletişim bilgileri ve organizasyon yapılacak yeri ve saati gösterir dilekçe ile bağlı bulundukları Polis Merkezi Amirliğine/Jandarma Karakol Komutanlığına müracaatta bulunacaklar ve kolluk kuvvetince kendilerine uyulması gereken hususlar tebliğ edilecektir. Tebliğ edilen hususlara uymayanlar hakkında 5236 sayılı Kabahatler kanunun Emre aykırı başlıklı 32. maddesince 320 TL para cezası veya Gürültü başlıklı 36. maddesince 153 TL para cezası hükümleri uygulanacaktır.”

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu