Şanlıurfa’da istismara karşı kadınlardan açıklama

Şanlıurfa’da KESK’e bağlı olarak faaliyetlerinde devam eden SES il binasında cinsel istismar suçuna yönelik bir açıklama yapıldı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da (STK) destek verdiği açıklamayı Urfa İl Kadın Platformu adına Eylem Salar yaptı. Küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırlandığı iddiaları üzerine yapılan açıklamada, bu tür bir düzenlemenin çocukları tekrarla istismara maruz bırakacağı öne sürüldü.
 


 

‘FAİLLERİN DEĞİL, ÇOCUKLARIN MAĞDURİYETLERİNİ ÖNCELEMEK…’

Grup adına konuşan Eylem Salar açıklamasında, “İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir. AKP’nin ‘Affı bir defaya mahsus yapacağız’ açıklaması, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir. Bu düzenlemeyi yapma gerekçesi olarak, küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, suç olan bu eylemi gerçekleştiren erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir. Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta. Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin” dedi.
 

‘BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve zorla evlendirmenin suç olması gerektiğini dile getiren Salar, “Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir. Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu