Şanlıurfa’da kadına şiddete karşı tüm kurumlar işbirliğinde

Adalet Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet işleri Başkanlığı arasında imzalanan, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol” kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında, Valilik toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına; Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi ile protokol kapsamında işbirliği ve eşgüdüm içinde çalışacak kurum kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada sorunun ortadan kaldırılmasının, sadece kamu kurum kuruluşların alacağı tedbirle mümkün olmadığını, tüm tarafların dahil olduğu, tam işbirliği ve koordinasyon içerisinde problemle bütüncül bir mücadelenin gerekliliğine değinen Vali Erin, 2000 yılından itibaren düzenli olarak kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik ulusal eylem planları hazırlandığını ve yürürlükte olan üçüncü eylem planının 2016-2020 yıllarını kapsayacak şekilde yürürlükte bulunduğunu ifade etti.

Tüm kamu kurum kuruluşlarının, uygulamadaki eylem planı doğrultusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını hatırlatan Vali Erin, ulusal eylem planı çerçevesinde her il için de ayrı eylem planları hazırlandığını ve görev verilen kurum kuruluşların çalışmalarını yürüttüğünü dile getirdi.

EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Bugün düzenlenen işbirliği, eşgüdüm ve koordinasyon toplantısının akabinde Şanlıurfa 13 ilçe merkezinde de Kaymakamlıklar nezaretinde toplantılar gerçekleştirileceğini ve tüm paydaş kurum kuruluşların durum değerlendirmelerini yapacağını ve 2019 yılına kadar gerçekleşen olayların analiz edilmesinin ardından 2020-2025 eylem planının hazırlanacağını söyledi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kamu kurum kuruluşlarının en önemli görevinin, konuyu yakından izlemenin yanında topluma yönelik bilinçlendirme faaliyetlerine destek vermesi olduğunu dile getiren Vali Erin, “Dileğimiz ve temennimiz, erkeğe nazaran fiziksel anlamda daha zayıf olan ve bu anlamda daha çok korunması, muhafaza edilmesi, saygı gösterilmesi gereken kadına yönelik şiddetin ortadan kalktığı, cinsiyetten kaynaklı sorunların hiç olmadığı, insanlığın karşılıklı saygı ile yaşadığı bir sevgi toplumunun oluşmasıdır. Bunun için hepimiz üzerimize düşen görevi hakkıyla yerine getirmek için gayret edeceğiz” dedi.

Vali Erin’in konuşmasının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadına yönelik şiddet konusunda bir sunum yaptı. Toplantı, paydaş kuruluşların rapor ve bilgilerinin değerlendirilmesi ile devam etti. 

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu