Şanlıurfa’da kamyoncular eylem yaptı

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Şanlıurfa’da kamyoncular da Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemini (U-ETDS) protesto etti. Olayla ilgili 20 kişi gözaltına alındı. Şanlıurfa-Akçakale yolunu kapatan kamyoncular yeni yılla birlikte gelen U-ETDS uygulamasına tepki gösterdi. Yolu trafiğe kapatan eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

 


 

Şanlıurfa Kamyoncular Oda Başkanı grubu sakinleştirip şöyle konuştu: ‘’Sayın şoför arkadaşlarım. Ben Şanlıurfa Şoförler Odası olarak yanınızdayım, gece gündüz ben yanınızdayım. Sizlerde birer araba var ama sizdeki arabaların hepsi benimdir. Sizin arabalarınız değil mağdur olan şofördür. Ben şoförün yanındayım. Bu sene kredileri üç aya indiren, kabul etmeyen şahıs bir tek benim, altı aya çıkardım. Maliye kaydını bir yıla düşürdüler. Ankara’ya üç sefer gittim geldim şoförler için Maliye kaydını kaldırdım. Ama şu anda mağdur olan şofördür. Türkiye genelinde en mağdur olan şoför arkadaşlarımdır. Şu anda biz kanuna aykırı değiliz; ama mağdur olan biziz. Biz yolları kapatmıyoruz; ama mağdur olan biziz. Biz hakkımızı arıyoruz. Şu anda İstanbul’a araba gidiş gelişi altı yedi gün sürecek. Bu mal yolda bozulacak. Şoför nerede para kazanacak, nerede yatacak, nereye gidip nereye gelecek. Dört buçuk saatte bu adam ne yapacak? Hayvan yüklüyor, sebze yüklüyor, eşya yüklüyor bu araçlar nasıl İstanbul’a gidip gelecek bir köprü gidiş gelişi 500 yüz lira olmuş. C Kartı çıkarması üç milyar. Bir bandrol 2 buçuk milyara alınıyor. Bu araçlar Türkiye’de ne kazanıyor? Zaten mazot 6 bin 500 yüz liradır.  Biz bunlara rağmen her şeye katlanmışız, çalışıyoruz. Bibors çekmek için ama şimdi bibors çekmekte elimizde kalmadı. Şuanda en mağdur olan bizim şoförlerimizdir. Ben 15-20 gün önce Ankara’ya federasyona gittim. Federasyonla görüştük, olumlu bir cevap almadık. Ama ben peşini bırakmıyorum, gece gündüz takip ediyorum. İnşallah bunun çözümüne bakıyoruz. Ben size söz veriyorum. Ben bu işin takipçisiyim. Federasyona, bakanlığa gerekirse cumhurbaşkanlığına kadar çıkabilirim ben. Türkiye’de en büyük oy da benim oyumdur, kamyoncukların oyudur. Ama şu anda biz kanuna aykırı değiliz, kanun ne derse onu yapmak zorundayız. Ama şu anda bizim esnafımız çok mağdurdur. Arkadaşlar yolları kapatmayalım polis arkadaşları da rahatsız etmeyelim. Hepinize teşekkür ediyorum.’’

  

Eylemciler yapılan konuşmadan kısa bir süre sonra Şanlıurfa Akçakale yolunu kapatarak eylemlerini sürdürdü. Duruma müdahale eden polisler ve eylemciler arasında yaşanan gerginlik nedeniyle 3 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu