Şanlıurfa’da yeni mozaikler bulundu

Adeta bir açık hava müzesi konumunda bulunan Şanlıurfa’da her taraftan tarih fışkırıyor. Bunun son örneği ise Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçe’deki Mozaik Müzesine yakın bir evin bodrum katında insan ve hayvan figürlerinin bulunduğu mozaikler oldu.
 


 

Kaçak kazı alanında bulunan mozaikler koruma altına alınırken olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alındı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Ekipleri, tarihi bölgeye yakın bir evin bodrum katında yapılan kaçak kazı sırasında mozaik bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Balıklıgöl civarındaki Mozaik Müzesine yakın mesafedeki adrese baskın yapan ekipler, inşaat halindeki evin bodrum katında açılan üzeri molozlarla kapatılmış çukuru tespit etti. Çukurdan içeri giren ekipler, 2 oda halindeki tünelde 4 metrekarelik alanda insan ve hayvan figürlerinin yer aldığı mozaik bulunduğunu saptadı. Bir kısmı tahrip edilmiş taban mozaiklerinin bulunduğu alanda yapılan aramada 2 şüpheli çeşitli kazı malzemeleriyle yakalandı.
 


 

Koruma altına alınan mozaiği inceleyen uzmanlar, eserin Mozaik Müzesinde yer alan milattan sonra 5 veya 6'ncı yüzyıllardan kalan mozaiklerle benzerlik gösterdiğini belirledi.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu