URFA YEREL HABERLER

Şanlıurfa türküleri bu kez senfoni ile seslendirildi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın seslendirerek farklı bir renge bürüdüğü Şanlıurfa Türküleri Ankaralılara unutulmaz bir gece yaşattı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Özbek ile Ömer Türkmenoğlu’nun sahne aldığı 36 kişilik Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı.

12 BİN YILLIK GEÇMİŞİYLE BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ŞANLIURFA, TARİH, KÜLTÜR VE GASTRONOMİNİN YANI SIRA MÜZİK ALANINDA DA ÖNEMLİ PROJELERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.

UNESCO MÜZİK ŞEHRİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLEYEN ŞANLIURFA, YALNIZ SIRA VE SOHBET GECELERİ İLE DEĞİL TÜRKÜLERİYLE DE ADINI DÜNYAYA TANITIYOR. BU PROJE İLE SEÇİLMİŞ 12 URFA TÜRKÜSÜ DÜNYA ORKESTRALARININ ÇALABİLECEĞİ BİR FORMA GETİRİLDİ.

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN VE AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ VE AB UYUM KOMİSYONU BAŞKANI MEHMET KASIM GÜLPINAR’IN PROJELENDİRDİĞİ ‘’SENFONİ İLE ŞANLIURFA TÜRKÜLERİ’’ GALA GECESİ KONSERİ ADA ANKARA TARİHİ SALONUNDA GERÇEKLEŞTİ.

ŞEF MUSA GÖÇMEN’İN YÖNETTİĞİ SENFONİ ORKESTRASI 36 KİŞİLİK DEV KADROSUYLA KONSERE TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP’UN YANI SIRA ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI.

GECEDE TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI MEHMET ÖZBEK İLE ÖMER TÜRKMENOĞLU, KENDİNE HAS YORUMUYLA ŞANLIURFA TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRDİ. URFA TÜRKÜLERİNİN YANKILANDIĞI GECEDE SANATÇILAR AYAKTA ALKIŞLANDI.

YAKLAŞIK İKİ SAAT SÜREN KONSERİN ARDINDAN SAHNEYE ÇIKAN ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL, SANATÇILARA PLAKET TAKDİM ETTİ.

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR VE TURİZM DAİRE BAŞKANLIĞI, KONSERE KATILAN DAVETLİLERE SENFONİ ORKESTRASI İLE SESLENDİRİLEN URFA TÜRKÜLERİNİN YER ALDIĞI PLAK HEDİYE ETTİ.

BEYAZGÜL: ŞANLIURFA’NIN MÜZİĞİNİ DÜNYAYA TANITIYORUZ

ŞANLIURFA’NIN MÜZİĞİNİ DÜNYAYA DUYURMAKTA KARARLI OLDUKLARININ ALTINI ÇİZEN BEYAZGÜL, ‘’ SANATÇILARIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.  ARTIK DÜNYAYA AÇILIYORUZ TABİ Kİ BU GÜZEL TÜRKÜLERİ BU GÜZEL MÜZİĞİ SADECE URFALILAR DİNLEMEYECEK BÜTÜN TÜRKİYE DİNLİYORDU. BUNDAN SONRA DÜNYA DİNLEYECEK BU GÜN GERÇEKTEN BU GECEYİ BİZE KAZANDIRAN EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM. BU PROJE KASIM BEYİN PROJESİYDİ BİZDE HAYATA GEÇİRDİK KENDİ EKİBİMİZİN ÇOK BÜYÜK EMEKLERİ OLDU.  BU GÜN GÜZEL BİR GECEYDİ URFALILAR BİR ARAYA GELDİK. 12 BİN YILLIK TARİHİMİZ VAR MÜZİĞİMİZ VAR GASTRONOMİMİZ VAR TARİHİMİZ VAR KÜLTÜRÜMÜZ SEVGİMİZ VAR VE AŞKIMIZ VAR O AŞK ’Kİ ATEŞİ SUYA DÖNÜŞTÜRMÜŞ.  İŞTE ŞANLIURFA ATEŞİ SUYA DÖNÜŞTÜREN BİR ŞEHİRDİR YİNE ŞANLIURFA FARKLILIKLARI KENDİ İÇİNDE BARINDIRIP HOŞ GÖRÜYÜ ÇIKARAN BİR ŞEHİR VE URFA ŞİRİN BİR ŞEHİR URFA MASAL ŞEHRİ HEPİNİZİ ŞANLIURFA’YA DAVET EDİYORUM” DİYE KONUŞTU.

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: ŞANLIURFA TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİDİR

ŞANLIURFA’NIN MÜZİĞİ VE TARİHİ İLE KADİM BİR ŞEHİR OLDUĞUNU İFADE EDEN TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP, ‘’ ŞÜPHESİZ ŞANLIURFA HEM TARİHİ HEM KÜLTÜRÜ HEM DE GASTRONOMİ BAKIMINDAN TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİDİR. MUSİKİ BAKIMINDAN ŞANLIURFA’NIN ÇOK ÖNEMLİ VE AYRICALIKLI OLDUĞUNU BİLİYORDUK.  SENFONİ ORKESTRASIYLA TÜRKÜLERİN SÖYLENMESİ ÇOK ÖZEL BİR GECE OLDU. EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM” İFADELERİNİ KULLANDI.

AK PARTİ GURUP BAŞKAN VEKİLİ İSMET YILMAZ İSE ŞANLIURFA’NIN ÇOK GÜZEL BİR ŞEHİR OLDUĞUNU BU ORGANİZASYONLA DAHA DA GÜZELLEŞTİĞİNİ İFADE ETTİ.

2023 TURİZM BAŞKENTİ ŞANLIURFA İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ KAYDEDEN ŞANLIURFA VALİSİ SALİH AYHAN, “ŞANLIURFA’YI HER ALANDA 2023’E HAZIRLAMAYA ÇALIŞTIKLARINI BELİRTEREK EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK ETTİ.

AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ VE AB UYUM KOMİSYONU BAŞKANI MEHMET KASIM GÜLPINAR DA KONUŞMASINDA, “ŞANLIURFALI OLARAK BİR GURUR GECESİ YAŞADIKLARINI BELİRTEREK GELECEK NESİLLERE BİR ESER BIRAKMIŞ OLDUK. BU BİR BAŞLANGIÇ BU ORGANİZASYONU FARKLI ŞEHİRLERDE DE DÜZENLEMEK İSTİYORUZ. BU KÜLTÜRÜ ŞANLIURFA’NIN KÜLTÜRÜNÜ DAHA DA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN ÇABA SARF ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”DEDİ.

TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI MEHMET ÖZBEK, “GÖBEKLİTEPE NASIL Kİ TARİHİ YENİDEN YAZDIRDIYSA BURADA DÜZENLENEN VE ŞANLIURFA TÜRKÜLERİNİN SENFONİ ORKESTRASIYLA YENİDEN HAYAT BULMASI DA MÜZİK TARİHİNİ YENİDEN YAZDIRACAKTIR” DİYE KONUŞTU.

GALA GECESİNE KATILARAK SENFONİ İLE URFA TÜRKÜLERİNİ DİNLEYEN MİSAFİRLER ETKİNLİĞİN KÜLTÜREL ANLAMDA ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BELİRTEREK TÜRKÜLERİN SENFONİ İLE HARMANLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ.

KONSERE; TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ (TBMM) BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP, AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI İSMET YILMAZ, ŞANLIURFA VALİSİ SALİH AYHAN, ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL, AB UYUM KOMİSYONU BAŞKANI VE AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ KASIM GÜLPINAR, AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HALİL ÖZŞAVLI, AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ İBRAHİM HALİL YILDIZ İLE ÇOK SAYIDA SANATSEVER KATILDI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu