GÜNDEM

Şanlıurfa’da Bediüzzaman Mevlidine davet

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin 1960 yılında Urfa'da vefat etmesinden sonra her yıl düzenlenen Şanlıurfa Bediüzzaman Mevlidi bu yıl 26 Nisan Salı günü düzenlenecek.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin 1960 yılında Urfa’da vefat etmesinden sonra ; her yıl düzenlenen Şanlıurfa Bediüzzaman Mevlidi bu yıl 26 Nisan Salı günü Hz. İbrahim (A.S)’ın doğduğu makam ve Bediüzzaman hazretlerinin ilk defnedildiği yer olan Dergâh Camiinde yatsı namazından sonra okunacakk.

Dünyada ilk defa Bediüzzaman ismiyle kurulan Bediüzzaman Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı ve Yeni Asya Şanlıurfa Temsilciği “Şanlıurfa Bediüzzaman Mevlidi” programına tüm vatandaşları davet etti.

Geçen yıl salgın dolayısıyla çevrimiçi yapılan program bu yıl yüz yüze yapılacakk.

Her Ramazan ayında Kadir gecesinden bir gece önce tertip edilen mevlide Bediüzzaman Hazretlerinin sevenleri, ; talebeleri ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanından misafirler katılıyor. Vefatının 62. yılı münasebetiyle Bediüzzaman Said Nursi ve manevi şehitlerimizin ruhlarına bağışlanmak üzere mevlid-i şerif ve hatim programı Şanlıurfalıların ev sahipliğinde 62 yıldır aralıksız düzenlenmeye devam ediliyor.

Ömrünün en son demlerini Urfa’da yaşamaya çalışan Bediüzzaman; “Bütün Urfa halkına çoluk ve çocuğuna ve mezarda yatanlarına her sabah duâ ediyorum. Ve bütün Urfalılara selam ediyorum. Urfa taşıyla toprağıyla mübarektir. Ben çok hastayım onlar da bana duâ etsinler” sözlerini kullanmıştı.

Risale-i Nur Külliyatı adını verdiği 130 parçadan meydana gelen Kur’an tefsirlerinin müellifi, ; mütefekkir ve Büyük İslâm âlimi Bediüzzaman Said Nursi, 23 Mart 1960’da ; (Hicri 25 Ramazan 1379)  Şanlıurfa’da misafir bulunduğu bir otelde vefat etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu