GÜNDEM

Şanlıurfa’da kar pazarı vurdu

Şanlıurfa’da yoğun kar yağışı semt pazarlarını olumsuz yönde etkiledi. Pazar esnafı alıcısını bulamamaktan vatandaş ise fiyatların pahalılığından dert yandı.

Şanlıurfa’da yaşanan yoğun kar yağışı semt pazarlarını etkiledi. Kentte kurulan semt pazarında karın etkisiyle sebze ve meyve fiyatlarındaki artış dikkati çekti.

Yoğun kar yağışı ile hava sıcaklıklarının düşmesi, hallerde don olayına neden oldu. Don oluşmasıyla sebze fiyatlarında geçen haftaya göre ciddi artış gözlendi.

KAR ÖNCESİ 50 KURUŞ NANE OLDU 2,5 TL

Kar sonrası ürünlerin pahalandığını dile getiren pazarcı Halaf Toprak, “Şu an piyasa çok yüksek. Kar yağmadan önce biraz da olsa idare edebiliyorduk. Ürünlerimizin 2,5 liraya satarken, kar yağdıktan sonra 5 liraya satış yapıyoruz. Kar nedeniyle yollar kapandı. Ürünlere de don vurdu. Soğuktan mallarımız telef oldu. Perişan bir durumdayız” dedi.

Vatandaşların para harcamamasından dert yanan esnaf Toprak, “Biz ne kadar uygun alırsak o kadar da vatandaşa uygun veririz. Eğer bana 3 liraya mal geliyorsa biz 4 liraya satmak zorundayız ama şu an her şey çok kısıtlı. Önceden tezgâhımızı boydan boya dizerdik, şimdi az mal dizebiliyoruz. Biz naneyi 50 kuruşa veriyorduk şimdi ise 2,5 lira. Arada epey bir fark var” diye konuştu.

DOMATESİN FİYATI İKİYE KATLANDI

Hem pazarcı esnafının hem de vatandaşın zor durumda olduğunu belirten pazarcı İmam Yıldız ise, “Kar yağdıktan sonra fiyatlar biraz yükseldi. Ulaşım sıkıntısı ve don olduğu için fiyatlarda artış yaşandı. Soğuk hava bizi de etkiledi. Domates eskiden 3-4 lirayken şimdi 7-8 lirayı buldu. Eskiye göre vatandaşında alım gücü düştüğü için rağbet göstermiyor. Allah inşallah sonumuzu hayır eyler” ifadesini kullandı.

 YÜCEL: “ÜRÜNLERİN FİYATLARINDAN MEMNUN DEĞİLİM”

Vatandaşlar da yetkililerin fiyatları denetlememesinden şikayetçi oldu.

Belediyenin denetleme yapması gerektiğini ifade eden Ömer Yücel, “Hal pazarına ürün nasıl geliyor pazardan ürün kaça çıkıyor? Ürün semt pazarına nasıl ulaşıyor? Buradaki esnaf ürünleri nasıl dengeliyor? Bütün kabahat belediyelerin. Bu yetkililerin görevini iyi yapması lazım. Milleti kazıklayan çok. Ürünlerin fiyatlarından memnun değilim. Pazar esnafı da memnun değil. Bugün bir kilo domates 7-8 lira, bir kilo isot 20 lira. Biz bunları nasıl alalım?” diye dert yandı.

ÖLMEZ: “KARDAN SONRA FİYATLAR BAYA ARTIŞ GÖSTERDİ”

Vatandaşın eskisi gibi pazara değil marketlere rağbet ettiğini aktaran pazarcı İsa Ölmez de kendilerinin de ürünleri ucuza alamadıklarını söyledi. “Marulun kasasını kardan önce 20 liraya alıyorduk şu an 30 lira oldu” diyen Ölmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mazotun yükselişi bizi çok yıprattı. Esnafın durumu çok kötü. Bir de üsten kar geldi. Kardan sonra fiyatlar baya artış gösterdi. Vatandaş da eskisi gibi pazarı tercih etmiyor. Vatandaşlar ürünleri marketlerden alıyor. Bu pahalılıktan memnun değiliz.”

ARSLAN: “MECBUREN ALMAK ZORUNDAYIZ”

Vatandaşlardan Halil Arslan da kış şartlarının pazara yansıdığını söyledi. “Mecburen almak zorundayız” diyen Arslan, “Almayıp ne yapacağız? Çocuklar evde aç kalacak. Kardan sonra fiyatlarda büyük artış var. Domatesin kilosu neredeyse iki katına yükselmiş” ifadesini kullandı.

OBUZ: “YAŞANAN DURUM ORTADA, BENİ KURTARMIYOR ARTIK”

Pazarcı Abdulbekir Obuz da yaşadığı sıkıntıları dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Kardan önce üründen 1 lira kazanıyorduk, şimdi 1 lira bile kazanamıyoruz. Ben burada hizmet ediyorum. 4 kişinin yevmiyesini veriyorum. Yaşanan durum ortada, beni kurtarmıyor artık. Malı bize pahalı veriyorlar. Millet ürün alamıyor. Satılamayan ürün bozuluyor,  bana yazık değil mi?”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu